Futbolcularda geleneksel kuvvet antrenmanlarına karşın hız temelli kuvvet antrenmanlarının pozitif ivmelenme, çeviklik ve dayanıklılık performanslarına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of velocity-based training versus traditional strength training on acceleration, agility and endurance performances in soccer players
  1. Tez No: 754044
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZGÜR YOLCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ ÖZKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada; geleneksel kuvvet antrenmanlarına karşın günümüzde tüm dünyada yeni bir kuvvet geliştirme metodu olarak kullanılan hız temelli kuvvet geliştirme antrenmanlarının, futbol branşında pozitif ivmelenme, çeviklik ve dayanıklılık performanslarına etkileri incelenmiştir. Çalışmaya yaş ortalamaları 18,2 olan 30 gönüllü erkek futbolcu katılmıştır. Bu sporcular hız temelli kuvvet antrenmanı grubu (n:10), geleneksel kuvvet antrenmanı grubu (n:10) ve kontrol grubu (n:10) olarak üç gruba ayrılmışlardır. Araştırmaya katılan grupların ilk testleri alındıktan sonra 1. Gruba, hız temelli kuvvet antrenmanları, 2. Gruba, geleneksel kuvvet antrenmanları uygulanmıştır. 3. Grup ise kontrol gurubu olarak gözlemlenmiştir. 8 hafta süre ile haftada iki kez olmak üzere kuvvet antrenmanları protokolleri 1. ve 2. Gruba uygulanmıştır. 4. Hafta bitiminde ara testler alınmış, kuvvet gelişimine göre yüklenme şiddetleri yenilenmiştir. Bu zaman diliminde her üç grup da normal düzeninde futbol antrenmanlarına devam etmişlerdir. 8 hafta sonunda her üç grubun da son testleri alınmış ve ilk test, ara test, son test sonuçları karşılaştırılmıştır. Bağımlı değişkenleri karşılaştırmak için tekrarlanan ölçümlerde Repeated Measures ve Paired T-Testi uygulanmış, bağımsız değişkenlerin analizi için One Way Anova testi kullanılmıştır. Farklılıkların hangi gruptan kaynaklandığını analiz etmek için Bonferroni prosedürü uygulanmıştır. Sonuç olarak; 1. Gruba uygulanan HTA'larının, pozitif ivmelenme ve dayanıklılık (MaxVO2 ve IFT 30-15) performanslarındaki yüzdelik gelişimleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. 2. Grupta uygulanan Geleneksel Kuvvet Antrenmanlarının, pozitif ivmelenme, çeviklik ve dayanıklılık (MaxVO2) performanslarındaki yüzdelik gelişimleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Gruplararası karşılaştırmalarda yüzdelik gelişim farklılıkları arasında istatiksel anlamlılık bulunmamasına karşın Geleneksel Kuvvet Antrenmanlarının, HTA'larına oranla pozitif ivmelenmede gösterdiği yüzdelik gelişim farkı dikkat çekici bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research; investigated of the effects of velocity-based training, which is the used as a new strength training method in the world today versus traditional strength training on acceleration, agility and endurance performance in soccer. Thirty male volunteer soccer players average age 18,2 participated in the study. These players were divided into three groups as velocity-based training group (n:10), traditional strength training group (n:10) and control group (n:10). After the first tests of the groups participating in the research were taken, velocity-based training was applied to the first group and traiditional strength training applied to the second group. The third group was observed as the control group. Strength training protocols were applied to the first and second groups twice a week for 8 weeks. At the end of the 4th week, intermediate tests were taken and the loading intensities were renewed according to the strength development. During this period, all three groups continued their soccer training in their normal order. At the end of 8 weeks, the posttests of all three groups were taken and the result of the first test, mid-test and posttest were compared. Repeated Measures and Paired T-Test were used for repeated measurements to compare dependent variables, and One Way Anova Test was used for independent variables analysis. Bonferroni procedure was applied to analyze which group the differences originated from. As a result; Percentage improvements in positive acceleration and endurance (MaxVO2 and IFT 30-15) performances of VBTs applied to the 1st group were found to be statistically significant. The percentage improvements in the positive acceleration, agility and endurance (MaxVO2) performance of the Traditional Strength Training applied in the 2nd group were found to be statistically significant. Although there was no statistical significance between the percentile development differences in the intergroup comparisons, the percent improvement in the positive acceleration of the Traditional Strength Trainings compared to the VBTs was found to be remarkable.