Rethinking care labor on the edge of precarity: Immigrant women's experiences of the Covid-19 pandemic period
Güvencesizliğin uçlarında bakım emeğini yeniden düşünmek: Göçmen kadınların Covid-19 pandemi dönemi deneyimleri
- Tez No: 715737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞECAN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez Tükiye'deki göçmen kadınların COVID-19 pandemi dönemini nasıl deneyimlediklerini kadınların bakım emeği işi üzerinden araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada Türkiye'ye farklı ülkelerden, farklı zaman dilimlerinde gelen kadınların pandemi döneminde koronavirüsü hastalarına refakatçilik etme deneyimlerine odaklanılmaktadır. Göçmen kadınların koronavirüsü hastalarına refakatçilik etme işini nasıl kabul ettikleri hem kadınların kişisel açılarından hem de farklı aktörlerin oynadıkları roller açısından ele alınmaktadır. Devlet, işverenler, sağlık kurumları ve çalışanları bu süreçte farklı rollerle göçmen kadınların hasta olma riskine maruz kalmalarına sebep olmuşlardır. Bu bağlamda devletin rolü göçmen kadınların güvencesiz, geçici ve düşük ücretli işlerde çalışmalarının pandemi döneminde de devamlılığı üzerinden okunmaktadır. 1980'lerden itibaren Türkiye'nin sağlık sisteminde neoliberalleşme bağlamında yaşanan değişimler pandemi döneminde doktor ve hemşirelerin iş yüklerinin daha da artmasıyla sonuçlanmıştır. Artan ihtiyaçların karşılanabilmesi için göçmen kadınların emeği hem işverenler hem de sağlık çalışanları tarafından talep edilmiştir. İşverenler ise göçmen kadınlarla aralarındaki güven ve tanışıklık ilişkilerini baskı aracı olarak kullanarak kadınların refakatçilik işini kabul etmelerini etkilemişlerdir. COVID-19 hastalarına refakatçilik eden göçmen kadınlar hastalık riskine maruz kalmalarına ve diğer sağlık çalışanlarına göre dezavantajlı olduklarını bilmelerine rağmen çeşitli stratejilerle refakatçilik sürecini hem kendileri hem de bakım verdikleri kişiler açısından kolaylaştırmaya çalışmışlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate how immigrant women in Turkey have experienced the COVID-19 pandemic in terms of women's caregiving labor. The research focuses on the immigrant women's experiences of companionship for COVID-19 patients. How immigrant women accept the work of companionship for COVID-19 patients is discussed both from the personal perspectives of women and the roles played by different actors. The state, employers, health institutions and employees have caused immigrant women to be exposed to the risk of disease with different roles in this process. In this context, the role of state is analyzed by the continuity of immigrant women's employment in precarious, temporary, and low-waged jobs during the pandemic period. The changes experienced in the context of neo-liberalization in Turkey's health system since the 1980s resulted in an increase in the workload of doctors and nurses during the pandemic period. In order to cover the increasing needs, the labor of immigrant women has been demanded by both employers and healthcare workers. On the other hand, employers have manipulated immigrant women's acceptance of companionship work by exploiting their relationship of trust and acquittance with immigrant women as a means of pressure. Even though immigrant women who work as companions for COVID-19 patients are exposed to the risk of disease and know that they are in a disadvantageous position compared to other healthcare workers, they have tried to facilitate the companionship process for both themselves and their care recipients with various strategies.