Rethinking state-society relations in the Ottoman Empire: making the modern state and moral economic revolts, 1789-1839
Osmanlı İmparatorluğu'nda devlet-toplum ilişkilerini yeniden düşünmek: Modern devletin inşası ve ahlaki-ekonomik isyanlar, 1789-1839
  1. Tez No: 889940
  2. Yazar: NECATİ EGE KEKLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDAN ERGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu kentli ve taşralı aşağı sınıflarının“modern devletin”oluşum sürecine yaptıkları siyasi müdahaleyi anlamaya çalışmaktadır. Temel argüman, Osmanlı İmparatorluğu'nda kapitalist üretim ilişkilerine ait ögelerin ve eğilimlerin 16. yüzyılın sonu itibaren ortaya çıkmaya başlaması ve bu dönüşüm sürecinin her bir aşamasının, kentli aşağı sınıfları oluşturan zanaatkarlar ve taşralı aşağı sınıfları oluşturan köylülerin tepkisi ve siyasal müdahalesiyle karşılaştığıdır. Osmanlı aşağı sınıflarının siyasal ve sosyolojik formasyonunu ve süreç içinde başvurdukları siyasi ajandayı ortaya çıkarmak ve aşağı sınıfların siyasi örgütlenme türlerini ve toplumsal hareket biçimlerini sunmak, çalışmanın ikincil ve üçüncül amaçlarını oluşturur. Çalışma, Osmanlı aşağı sınıflarının ortaya çıkan özel mülkiyet, sömürü temelli emek rejimleri, iktisadi zora dayalı üretim ve bölüşüm ilişkileri olarak özetlenebilecek kapitalist ögelere karşı, Marksist tarihçi E. P. Thompson tarafından sistemleştirilen ve daha sonra James C. Scott tarafından köy toplumları özelinde geliştirilen“Ahlaki Ekonomik ilkelere”dayalı bir direniş/karşı-aksiyon dinamiği geliştirdiğini göstermeyi hedefler.
Özet (Çeviri)
This study seeks to understand the political intervention of the urban and rural lower classes of the Ottoman Empire in the formation of the“modern state”. The main argument is that the elements and tendencies of capitalist relations of production began to emerge in the Ottoman Empire at the end of the 16th century and that each stage of this transformation process was met with the reaction and political intervention of the artisans, who constituted the urban lower classes, and the peasants, who constituted the provincial lower classes. The secondary and tertiary aims of the study are to reveal the political and sociological formation of the Ottoman lower classes and the political agenda they employed in the process, and to present the types of political organization and forms of social movement of the lower classes. The study aims to show that the Ottoman lower classes developed a resistance/counter-action dynamic based on“Moral Economic Principles”systematized by Marxist historian E. P. Thompson and later developed by James C. Scott for village societies against the emerging capitalist elements that can be summarized as private property, exploitation-based labor regimes, and relations of production and distribution based on economic coercion.