Elektrot modifikasyonu ileflukonazol'e duyarlı elektrokimyasal sensör yapımı
The fabrication of fluconazole-sensitive electrochemical sensor with electrode modification
- Tez No: 715755
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Flukonazol, oral yoldan alınan bir triazol türevi olan antifungal ilaç etken maddesidir. Bu çalışmada Flukonazol' e (Fluk) duyarlı, moleküler baskılanmış polimer (MIP) ile kaplı bir elektrot yapılması hedeflenmiştir. Bu amaçla 0,7 mm kurşun kalem ucu (PGE) çalışma elektrodu olarak seçilmiş duyarlılığını arttırmak için kimyasal ve elektrokimyasal metotlarla aktive edilmiştir. Yalın PGE ve aktive edilen PGE'ler 20 mM orto-fenilendiamin (o-PD) ve 5,70 mM Flukonazol varlığında 0,5 M H2SO4 çözeltisinde dönüşümlü voltametri (CV) tekniğiyle (-0,4 V) ile (+1,3 V) aralığında 9, 18 ve 27 döngüyle MIP'ler hazırlanmıştır. Aktivasyon sonucunda Potasyum Hekzasiyanoferrat(III) / Potasyum Ferrisiyanür redoks çiftinin akım değerleri artmış ve potansiyel değerleri arasındaki fark azalmıştır CV döngü sayısı arttıkça MIP'in elektriksel iletkenliği azalmıştır. Her aşama elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) ile takip edilmiştir. Etanol-HCl ortamında aktive edilmiş 9 ve 18 döngü ile hazırlanmış MIP/PGE elektrotların analit konsantrasyona 1 x 10-13 - 1 x 10-5 M aralığında doğrusal olarak duyarlı olduğu belirlenmiştir. BR tamponunda farklı pH' larda MIP performansı incelenmiş ve pH= 6,0'da daha iyi performans gösterdiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fluconazole is an orally administered triazole derivative, an antifungal drug active ingredient. This study aims to make an electrode sensitive to Fluconazole (Fluk) and coated with a molecularly imprinted polymer (MIP). For this purpose, a 0.7 mm pencil tip (PGE) was selected as the working electrode and activated by chemical and electrochemical methods to increase its sensitivity. MIP electrodes were prepared by bare PGE and activated PGEs in the presence of 20 mM ortho-phenylenediamine (o-PD) and 5.70 mM Fluconazole in a 0.5 M H2SO4 solution. Deposition of MIPs was conducted 9, 18, and 27 cycles in the range of (-0.4 V) to (+1.3V) volts by cyclic voltammetry (CV) technique. The activation of the PGE electrode results in an anodic-cathodic peak separation decrease and an increase in the peak current of the standard redox couple. As the number of CV cycles increased, the electrical conductivity of MIP decreased. Each step was followed by electrochemical impedance spectroscopy (EIS). Activated in ethanol-HCl medium and MIP electrodes prepared with 9 and 18 cycles were linearly sensitive to the analyte concentration in the range of 1x10-13-1x10-5 M. MIP performance in BR buffer at different pH was investigated. It was concluded that it performed better at pH=6.0.