Okul öncesi öğretmen adaylarının dijital vatandaşlık ile 21. yüzyıl becerileri özyeterlilik algılarının incelenmesi
Examination of pre-school teacher's perceptions of digital citizenship and 21st century skills self-efficiency
  1. Tez No: 715761
  2. Yazar: FATMANUR KOLATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın temel amacı okul öncesi öğretmen adaylarının dijital vatandaşlık ile 21. Yüzyıl Becerileri özyeterlilik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada dijital vatandaşlık ile 21. Yüzyıl becerileri özyeterlilik algıları, öğretmen adaylarının sınıf düzeyi ve günlük ortalama internet kullanım süresi değişkenleri açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmaya Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrenim görmekte olan 413 okul öncesi öğretmen adayı katılmıştır. Araştırma verilerinin toplanması için öğretmen adaylarına“Demografik Bilgi Formu”, Kuş, Güneş, Başarmak ve Yakar tarafından 2017'de geliştirilen“Dijital Vatandaşlık Ölçeği”, Anagün, Atalay, Kılıç, Yaşar tarafından 2016'da geliştirilen“21. Yüzyıl Becerileri Özyeterlilik Algısı Ölçeği”ölçme araçları uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çalışmaya katılan okul öncesi öğretmen adaylarının dijital vatandaşlık algısı ile 21. yüzyıl becerileri özyeterlilik algısı toplam puanlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırma sonucunda dijital vatandaşlık ölçeği toplam puanları, 21. Yüzyıl becerileri özyeterlilik algısı ölçeği toplam puanları üzerindeki varyansın %22'sini açıkladığı tespit edilmiştir (R²=.22). Bununla beraber dijital vatandaşlık ölçeği alt boyutları, 21. yüzyıl becerileri özyeterlilik algısı ölçeği toplam puan varyansın %24'ünü açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır (R²=.24).
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between pre-school teacher candidates' perceptions of digital citizenship and 21st Century Skills self-efficacy. In the study, digital citizenship and 21st century skills self-efficacy perceptions were compared in terms of the variables of pre-service teachers' grade level and daily average internet usage time. 413 pre-school teacher candidates studying at Konya Necmettin Erbakan University and Aydın Adnan Menderes University in the 2021-2022 academic year participated in the study. In order to collect the research data,“Demographic Information Form”was given to teacher candidates,“Digital Citizenship Scale”developed by Kuş, Güneş, Başarmak and Yakar in 2017, and“21st Century Scale”developed by Anagün, Atalay, Kılıç, Yaşar in 2016. Century Skills Self-Efficacy Perception Scale" measurement tools were applied. According to the results of the research, a significant relationship was found between the pre-school teacher candidates' digital citizenship perception and 21st century skills self-efficacy perception total scores. As a result of the research, it was determined that the total scores of the digital citizenship scale explained 22% of the variance on the total scores of the 21st century skills self-efficacy perception scale (R²=.22). However, it was concluded that the sub-dimensions of the digital citizenship scale, 21st century skills self-efficacy perception scale explained 24% of the total score variance (R²=.24).