Okul öncesi öğretmen adaylarının dijital oyun bağımlılığı ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between digital game addiction and emotion regulation skills of preschool teacher candidates
  1. Tez No: 949356
  2. Yazar: TUĞBA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENES SAĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmen adaylarının, dijital oyun bağımlılığı ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler açısından incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında eğitim fakültesinde öğrenim görmekte olan 258'i kadın (%82.4), 55'i (%17.6) erkek olmak üzere toplam 313 okul öncesi öğretmen adayı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak,“Üniversite Öğrencileri İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”,“Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği”ile araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verilerin analizinde Kolmogrov Smirnov Testi, Spearman Korelasyon Analizi, Basit Doğrusal Regresyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi olmak üzere altı farklı istatiksel analiz kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 versiyonunda analiz edilmiş olup anlamlılık düzeyi 0,05 olarak ele alınmıştır. Bu araştırma sonucunda; okul öncesi öğretmen adaylarının duygu düzenleme becerilerinin orta düzeyde; dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin ise düşük seviyede olduğu belirlenmiştir. Dijital oyun bağımlılığı ile duygu düzenleme becerisi arasında negatif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki elde edilmiştir. Demografik veriler incelendiğinde, erkek okul öncesi öğretmen adaylarının dijital oyun bağımlılık düzeyleri kadın okul öncesi öğretmen adaylarına göre daha fazla olmakla birlikte bu fark anlamlı değildir. Sınıf seviyelerine göre dijital oyun bağımlılık düzeylerinde ise anlamlı farklılıklar elde edilmiş olup özellikle birinci sınıf okul öncesi öğretmen adaylarının dijital oyun bağımlılık düzeylerinin diğer sınıf seviyelerine göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Genel not ortalamalarına göre dijital oyun bağımlılığı düzeylerinde anlamlı bir fark elde edilmemiştir. Anne baba tutumlarına göre dijital oyun bağımlılık düzeylerinde anlamlı fark görülmüş olup demokratik anne baba tutumuna sahip olan öğretmen adaylarının dijital oyun bağımlılık düzeylerinin daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gelir durumu, kişilik tipi ve dijital oyunlara ayrılan süre açısından bağımlılık düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Okul öncesi öğretmen adaylarının en çok tercih ettiği dijital oyun türlerinin aksiyon ve bulmaca-zekâ oyunlarının olduğu ve büyük çoğunluğunun günde 0-6 saat arasında dijital oyun oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Duygu düzenleme becerileri demografik açıdan incelendiğinde erkek okul öncesi öğretmen adaylarının kadın okul öncesi öğretmen adaylarına göre daha yüksek becerilere sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Sınıf seviyelerine göre duygu düzenleme becerilerinde anlamlı farklılıklar bulunmakla birlikte bulunan bu fark birinci sınıf okul öncesi öğretmen adaylarının duygu düzenleme becerilerinin daha yüksek olduğu sonucudur. Gelir durumu ve oynadıkları dijital oyun türlerine göre duygu düzenleme becerilerinde anlamlı fark görülmezken anne baba tutumları ve genel not ortalamalarına göre anlamlı farklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between preschool teacher candidates' digital game addiction and emotion regulation skills in terms of various variables. The study group consisted of a total of 313 preschool teacher candidates enrolled in the faculty of education during the 2023-2024 academic year. Of these candidates, 258 were female (82.4%) and 55 were male (17.6%). As data collection tools,“Digital Game Addiction Scale for University Students”,“Emotion Regulation Skills Scale”and a personal information form prepared by the researcher were used. In the research, relational screening model, which is one of the quantitative research methods, was used. In the analysis of the data of the research, six different statistical analyzes were used: Kolmogrov Smirnov Test, Spearman Correlation Analysis, Simple Linear Regression Analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test. The data were analyzed in SPSS version 22.0 and the significance level was considered as 0.05. As a result of this research; It was determined that the emotion regulation skills of preschool teacher candidates were at a moderate level and their digital game addiction levels were at a low level. A negative and low-level significant relationship was obtained between digital game addiction and emotion regulation skills. When demographic data is examined, male preschool teacher candidates have higher digital game addiction levels than female preschool teacher candidates, but this difference is not significant. Significant differences were obtained in digital game addiction levels according to grade levels, and it was determined that especially first-year preschool teacher candidates have lower digital game addiction levels than other grade levels. No significant difference was obtained in digital game addiction levels according to general grade point averages. A significant difference was observed in digital game addiction levels according to parental attitudes, and it was concluded that teacher candidates with democratic parental attitudes had lower digital game addiction levels. No significant difference was found in addiction levels in terms of income status, personality type, and time spent on digital games. It was concluded that the most preferred digital game types by preschool teacher candidates were action and puzzle-intelligence games, and the majority of them played digital games for 0-6 hours a day. When emotional regulation skills were examined demographically, it was concluded that male preschool teacher candidates had higher skills than female preschool teacher candidates. While there are significant differences in emotional regulation skills according to grade levels, the difference found is that first-grade preschool teacher candidates have higher emotional regulation skills. While no significant differences were found in emotional regulation skills according to income status and the types of digital games they play, significant differences were found according to parental attitudes and overall grade point averages.