Acil servise nefes darlığı şikayeti ile başvuran KOAH alevlenmesi ön tanısı düşünülen hastalarda arteriyel PaCO₂ değerleri ile sidestream kapnografi yöntemiyle ölçülen EtCO₂ değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of arterial PaCO₂ values and EtCO₂ values measured by sidestream capnography method in patients presenting to the emergency department with the complaint of shortness of breath and preliminary diagnosis of COPD exacerbation
  1. Tez No: 715769
  2. Yazar: GÖKHAN İŞAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'nün tahminlerine göre dünyada yaklaşık 65 milyon orta- ciddi Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH) hastası vardır ve KOAH 2012 yılı ölüm nedenleri arasında 3. sıradadır. KOAH hastaları alevlenme dönemlerinde sıkça acil servislere başvururlar ve hastaların değerlendirilmesinde arteryel kan gazı tetkiki sıkça kullanılır. Bu tetkikten elde edilen PaO₂ ve PaCO₂ değerlerini, invaziv olmayan yöntemlerle ölçebilmek için çalışmalar yapılmaktadır. Kapnografi, invaziv olmayan CO₂ seviyesi ölçüm yöntemidir. Yöntemin ekspiryum sonu ölçtüğü en yüksek değer end-tidal CO₂ (ETCO₂) olarak adlandırılmaktadır. Çalışmamızda, acil serviste KOAH alevlenmesi ön tanısı alan hastaların, tanısını doğrulamada, tedavisini yönlendirmede, tedaviden fayda görüp görmediğini saptamada, ETCO₂ değerlerinin, PaCO₂ değerleri yerine kullanıp kullanılmayacağını belirleyebilmeyi amaçladık. Çalışmamız acil servise nefes darlığı şikayetiyle başvurup KOAH alevlenmesi ön tanısı alan 78'i erkek, 43'ü kadın olmak üzere toplam 121 olgu üzerinde gözlemsel ve prospektif olarak yapıldı. Kan gazı analizi endikasyonu olan hastalardan kan gazı tetkiki alımı sırasında, sidestream yöntemi ile ETCO₂ ölçümü yapıldı. Ölçümler tedavi sonrası 1. saatte tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
According to World Health Organization reports, there are approximately 65 million people having moderate to severe chronic obstructive pulmonary disease (COPD) worldwide and COPD was the third leading cause of death in 2012. COPD patients frequently admitted to emergency department with exacerbations. Arterial blood gases (ABG) analysis, which is an invasive method, is commonly used in the evaluation of COPD exacerbation. Studies have been made to measure PaO₂ and PaCO₂ values with non-invasive methods. Capnography is a non-invasive method of measuring the level of CO₂ and the highest value measured at the end of expirium is called as end-tidal CO₂ (ETCO2). In this study, we aimed to search, whether the ETCO2 to be used instead of PaCO2, to verify the diagnosis, to manage the treatment and to determine if patients benefit from the treatment, in the patients who admitted to emergency department with COPD exacerbations. This is a prospectively designed observational study. Seventy eight male and 43 female, a total of 121 patients, admitted to emergency department with the complaints of dyspnea, and were pre-diagnosed as the COPD exacerbations, included in the study. Simultaneous ETCO2 measurements with side-stream method were obtained when blood samples were taken from the patients when indicated. The measurements were repeated at the 1st hour of the treatment.