Finlandiya, Çin, Hollanda ve Türkiye'de uygulanan ilkokul yabancı dil (İngilizce) eğitim programlarının karşılaştırılması
Comparison of primary school foreign language (English) curriculums applied in Finland, China, The Netherlands and Turkey
- Tez No: 715789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada ilkokul seviyesinde yabancı dil (İngilizce) eğitim programlarının karşılaştırılması Finlandiya, Çin, Hollanda ve Türkiye örneği üzerinden ele alınmıştır. Bireylere yabancı dil eğitiminin erken yaşlarda sunulmasının temel hedefleri arasında sosyo-kültürel ve bilimsel değerleri, eleştirel bakış açısını kazandırmak, iletişim becerilerini güçlendirmek gibi farklı kazanımların verilmesi bulunmaktadır. Bireylerin ikinci bir yabancı dili öğrenmeleri aynı zamanda iletişim olanaklarını güçlendirmekte, bilgiye ulaşmalarını kolaylaştırmaktadır. Kazanımların güçlü ve etkili olmasının temelinde eğitim kurumlarında uygulanan yabancı dil eğitim öğretim programının kalitesine, geçerliliğine ve sürdürülebilirliğine doğrudan bağlıdır. Bu kapsamda çalışmada Finlandiya, Çin, Hollanda ve Türkiye'nin ilköğretim sistemleri ve bu ülkelerde uygulanan yabancı dil eğitim programları, hedefler, içerik, eğitim durumları ve sınama durumları gibi farklı verilerin karşılaştırılması ile ülkelerdeki yabancı dil eğitim süreci ve yöntemlerinin benzerlikleri ve farklılıklarının ortaya konması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırma alt problemlerine uygun bir veri toplama aracı formu oluşturularak çalışmadaki verilere doküman analizi yöntemi ile ulaşılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda Finlandiya, Çin, Hollanda ve Türkiye'de uygulanan İlkokul yabancı dil eğitim programlarının öğrencilere yabancı dil ile iletişim becerilerinin kazandırılması hususunda, kültürel farkındalık yardımıyla hedef kültürün yanı sıra diğer kültürlerin de anlaşılması, farklı kültürlere değer verilmesi hedefi açısından benzerlik gösterdiği görülmüştür. Eğitim programları incelenen ülkelerde yabancı dil eğitimine başlama yaşı, ilkokullarda haftalık İngilizce ders saatleri, öğrencilerin ilkokula başlama yaşı, süresi farklılıklar gösterse de eğitim programları kapsamındaki etkinliklerin temel hedefinin öğrencilerin öğretilen dilde yazılı ve sözlü iletişim kurabilmeleri olduğu görülmüştür. Eğitim programları incelenen ülkelerdeki eğitim faaliyetlerinde öğretmenlerin sınıf içi uygulamaları farklılık gösterse de, uygulanmakta olan yabancı dil eğitim programlarının eğitim durumları bakımından dilbilgisi öğretiminden çok dilin temel dört becerisi olan dinleme, konuşma, okuma, yazma becerilerinin kazanılmasına yönelik olduğu anlaşılmaktadır. Araştırma konusu ülkelerin sınama durumları belirlenen ölçme araçlarının yanı sıra alternatif değerlendirme yöntemlerini de kullandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison of foreign language (English) curriculums at primary school level is discussed through the example of Finland, China, the Netherlands and Turkey. Among the main objectives of providing foreign language education to individuals at an early age are the acquisition of socio-cultural and scientific values, critical perspective, and giving different gains such as strengthening communication skills. Learning a second foreign language also strengthens communication opportunities of individuals and facilitates them access to information. The basis of the strength and effectiveness of the gains is directly dependent on the quality, validity and sustainability of the foreign language curriculums applied in educational institutions. In this context, it is aimed to reveal the similarities and differences of foreign language education processes and methods in the countries by comparing different data such as primary education systems and English curriculums in terms of objectives, content, educational status and test situations applied in primary schools in Finland, China, the Netherlands and Turkey. In this direction, a data collection tool form was created in accordance with the research sub-problems and the data in the study was reached by document analysis method. In line with the data obtained, it has been seen that the primary school English curriculums implemented in Finland, China, the Netherlands and Turkey are similar in terms of gaining foreign language communication skills to students, with the help of cultural awareness, understanding other cultures as well as the target culture and valuing different cultures. In the countries where the education programs are examined, it has been seen that the main goal of the activities within the scope of the curriculums is for the students to be able to communicate in written and oral language in the taught language, although the age to start primary school, the duration, age of starting foreign language education, the grade and weekly Foreign language lesson hours in primary schools differ. Although the classroom practices of teachers in the educational activities in the countries where the education programs are examined vary, it is understood that the foreign language curriculums being implemented are aimed at the acquisition of listening, speaking, reading and writing skills, which are the four basic skills of language teaching, rather than grammar teaching in terms of educational status. It has been determined that the countries that are the subject of the research use alternative evaluation methods as well as the measurement tools whose test situations are determined.