Northern exposure: Sweden, Finland and Norway Join the European Union
  1. Tez No: 32170
  2. Yazar: ANJARİİTTA RANTANEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışma Nordik ülkelerinden Finlandiya, İsveç ve Norveç'in Avrupa Birliğine tam üyelik başvurusu kararlarını incelemektedir. Üyelik görüşmeleri Mart 1994'de sonuçlanmış ve Avrupa Parlamentosu Mayıs 1994'te yapılan oylamada katılımın lehinde karar almıştır. Bu üç ülkenin, yapılacak olan ulusal referandumların sonuçlarına bağlı olarak, Avusturya ile birlikte 1 Ocak 1995 'te Avrupa Birliğine girmeleri beklenmektedir. Nordik ülkeleri, EC-EFTA serbest ticaret anlaş malan ve Avrupa İktisadi Bölgesi anlaşması yoluyla ticari ve ekonomik bakımdan Avrupa Birliği ile entegre olmuş olmalarına rağmen iktisadi entegrasyonu siyasi entegrasyona uzatmaktan kaçınmışlardır. İsveç ve Finlandiya için bu türden bir“sınırlı”entegrasyon, bu ülkelerin Soğuk Savaş dönemindeki bağımsızlık ve tarafsızlık politikaları ile bağlantılıdır. Bu çalışma, üyelik başvurusu kararlarını bölgesel entegrasyon teorisi çerçevesinde irdelemektedir. Geleneksel“neo-functionalist”teorinin zaman içerisinde genişleme-büyüme yaklaşımı, ülkelerin üyelik lehine ani karar değişimini açıklayamamaktadır. Dolayısıyla, ülkelerin başvurulan hükümetlerin bilerek ve isteyerek karar alma süreçlerinin önemine ağırlık veren hükümetler arası kurumsalcılık (intergovernmental institutionalism) teorisi çerçevesinde incelenmektedir. Bu ülkelerin başvurulanndaki temel güdünün iktisadi ve ticari kaygular olduğu söylenebilir. Ancak, Finlandiya ve İsveç'in Avrupa Birliği üyeliği ile tarafsızlık politikalannın birlikteliğinin olabilirliğini tekrar gözden geçirmelerine yol açan temel faktör, 1989 yılından bu yana uluslararası jeopolotik atmosferde meydana gelen ve Avrupa Birliğinin 'Bati Bloku' imajını ortadan kaldıran gelişmeler olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study examines the decision of three Nordic countries - Sweden, Finland and Norway - to apply for full membership in the European Union (EU). The membership negotiations were concluded in March 1994 and the European Parliament voted in favor of accession in May 1994. Depending on the outcome of national referendums, the three Nordic countries are expected to enter the EU on 1 January 1995, together with Austria. Although the Nordic countries were already deeply integrated with the EU in terms of trade and economy through EC-EFTA free trade agreements and the European Economic Area agreement, they had refrained from extending economic integration into political integration. In the case of Finland and Sweden, this“encapsulation”of integration was connected to their policies of neutrality and non-alignment in the Cold War climate. The study analyses the decision to apply for membership in the light of regional integration theories. Traditional neo-functionalism working through a gradual spill-over mechanism can not explain the sudden shift in favor of membership. Instead, the applications are studied in the framework of intergovernmental institutionalism with emphasis on deliberate governmental decision-making. The initiative to apply was mostly an economic and business consideration. However, the decisive factor which enabled Finland and Sweden to reassess the compatibility of the EU membership with their policies of neutrality was the change in the international geopolitical climate since 1989 which removed the image of the EU as a western block.