Üreme çağındaki kadınların acil servise başvurma şikayetlerinin premenstrual sendromla ilişkisi
The relationship of the complaints of applying to the emergency department of women of reproductive age with premenstrual syndrome
  1. Tez No: 715796
  2. Yazar: AZİME İDARE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Premenstrual sendrom üreme çağındaki kadınlarda sık görülen sadece kendini değil çevresinde kişileri de etkileyen en önemli problemlerden biridir. Bu çalışma üreme çağındaki kadınların acil servise başvurma şikâyetlerinin premenstrual sendromla ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla, kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte planlanmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte planlanan bu çalışma, Ocak 2020- Haziran 2020 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acil servisine başvuran 18 yaş ve üzeri üreme çağındaki 250 kadın katılımcı ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında“Kadınların tanıtıcı özelliklerini içeren anket formu”,“Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ)”ve“Durumluk Kaygı Ölçeği”kullanılıp, verilerin IBM SPSS Statistics 23 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Premenstrual syndrome is common in women of reproductive age and is one of the most important problems that affects not only her but also the people around her. This study was planned as a cross-sectional and descriptive study to evaluate the relationship between premenstrual syndrome and the complaints of women of reproductive age who applied to the emergency department. The study, which was planned as a cross-sectional and descriptive type, was carried out with 250 female participants aged 18 years and above of reproductive age who applied to the emergency department of Sakarya Training and Research Hospital between October 2020 and june 2020.“Questionnaire form containing the introductory characteristics of women”,“Premenstrual Syndrome Scale (PMS)”and“State Anxiety Scale”were used to collect the data and the data were made using IBM SPSS Statistics 23 program.