Voleybolcularda iskemik önkoşullanmanın anaerobik performans üzerine etkisi
The effect on ischemic precondition on anaerobic performance in voleyball players
- Tez No: 715798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yapılan bu çalışma voleybolcularda iskemik önkoşullanmanın anaerobik performans üzerine etkisi ortaya koynmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma 12 erkek sporcu ile yapılmıştır.Çalışmaya katılan sporcuların demografik bilgilerine bakıldığında katılımcıların yaş ortalamaları 19±2,05, boy ortalamaları 1,84±6,19, vücut ağırlık ortalamaları 75,5±8,09 olarak tespit edilmiştir. Sporculardan 1.gün Rast Test ve Dikey Sıçrama testleri yapılarak kayıt altına alınmıştır. Ön test verileri alındıktan sonra 3.gün sporcular random sistemiyle İsö(n=6) ve Sham(n=6) olarak iki grubu ayrılmıştır. 3.gün İsö grubuna sistolik kan basınçlarına +50mmHg eklenerek her iki üst bacak bölgesine 3 set olacak şekilde 5 dakika iskemi 5 dakika reperfüzyon uygulanmıştır. Daha sonra sporcuların anaerobik performanslarını belirlemek için Rast Testi ve Dikey Sıçrama testi uygulanıp veriler kayıt altına alınmıştır. Sham grubuna ise iskemi oluşturmayacak şekilde 30mmHg basınç uygulanarak sonrasında Rast ve Dikey Sıçrama Testi uygulanmıştır. 5.gün ise İsö ve Sham grubu çaprazlama şekilde yer değiştirerek 3.gün belirtildiği gibi ölçümler uygulanmıştır. Uygulanan ölçümler sonrası elde edilen verilerin istatistiksel analizlerini yapabilmek için İki Yönlü Tekrarlı Varyans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to establish the effect of ischemic preconditions on anaerobic performance in volleyball players. The study was done with 12 male athletes. Based on the demographic information of athletes participating in the study, the average age of subjects was 19±2,05, height averages 1,84±6,19, body weight averages were 75,5±8,09. Day 1 Rast Test and Vertical Jump tests from athletes are recorded. After the pre-test data has been received, the athletes on day 3 are separated from their random system in ISO (n=6) and Sham (n=6). 5 minutes of 5 reperfusion with 3 sets of both upper leg zones by adding +50mmHg to the 3 day ISO group applied. The Rast Test and Vertical Jump Test were then performed and the data was recorded to determine athletes' anaerobic performance. The Sham group was followed by a pressure of 30mmHg, which does not form the ischemia, followed by a Rast and Vertical Splash Test. On day 5, measurements were taken as stated on day 3 by diagonally shifting the ISO and Sham group. Two-way Repeat variant Analysis is used to perform statistical analysis of data obtained after the measurements applied.