Antrenörlerin duygusal emek davranışlarının incelenmesi: Erzurum ili örneği
Examining the emotional labor behaviors of trainers: The case of Erzurum province
  1. Tez No: 715819
  2. Yazar: KÜBRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Antrenörlük mesleği amatör ve profesyonel düzeyde spor yapan bireyler ile sürekli birlikte ve yol gösterici olmaları nedeniyle önemli bir görevdir. Antrenör uzmanlık gerektiren ve alanındaki gelişmeleri takip eden kişidir. Duygusal emek ise; Bireyin iş yerinde hissettiği duygu ve düşüncelerini ifade eder. Bu araştırmanın amacı; Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde görev yapan antrenörlerin duygusal emeklerinin çeşitli değişkenler açısından inceleyip aralarında anlamlı farklılıkların olup olmadığını belirlemektir. Betimsel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın örneklemini Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde görev yapan antrenörler oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak için araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ve Basım ve Bengibaş (2012) tarafından geliştirilen Duygusal Emek Ölçeği (DEÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 paket programı kullanılmış olup, anlamlılık değeri 0,05 olarak kabul edilmiştir. Verilerin değerlendirmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucu verilerin normal dağılmadığı saptanmış ve ikili karşılaştırmalar için Mann Whitney U-testi, ikiden fazla karşılaştırmalar için ise Kruskal Wallis H-testi kullanılmıştır. Araştırmamızdan elde ettiğimiz bulgulara göre katılımcıların bazı demografik değişkenlere göre yapılan karşılaştırmada istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamasına karşın, erkeklerin kadınlara oranla daha yüksek duygusal emek harcadıkları söylenebilir. Aynı şekilde bekar katılımcılar ile evliler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamasına karşın, bekar katılımcıların daha çok duygusal emek harcadıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The profession of coaching is an important task as they are always together and guiding individuals who do sports at amateur and professional level. A coach is a person who requires expertise and follows the developments in his field. Emotional labor is; It expresses the feelings and thoughts that an individual feels at work. The aim of this research is to examine the emotional labor of the trainers working in the Provincial Directorate of Youth and Sports in terms of various variables and to determine whether there are significant differences between them. The sample of this research, in which descriptive scanning model was used, consisted of trainers working in Erzurum Provincial Directorate of Youth and Sports.“Personal Information Form”created by the researcher and Emotional Labor Scale (DES) developed by Basım and Bengibaş (2012) were used to collect data in the research. SPSS 21.0 package program was used in the analysis of the data, and the significance value was accepted as 0.05. In the evaluation of the data, number, percentage, mean and standard deviation were applied as descriptive statistical methods. As a result of the analysis, it was determined that the data were not normally distributed and Mann Whitney U-test was used for pairwise comparisons and Kruskal Wallis H-test was used for more than two comparisons. According to the findings of our research, although there is no statistically significant difference in the comparison made according to some demographic variables, it can be said that men spend more emotional labor than women. Likewise, although there is no statistically significant difference between single participants and married people, it can be said that single participants spend more emotional labor.