Duhân sûresi'nin konulu tefsiri
The commentary of the Duhân sûra
- Tez No: 715848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HİLMİ BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
“Duhân Sûresi'nin Konulu Tefsiri”adı altında yapmış olduğumuz çalışma bir giriş iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmamızın amacı, önemi ve yöntemiyle ilgili bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde tefsir, tefsir çeşitleri ve konulu tefsir konuları işlenmiştir. İkinci bölümde sûre ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra, sûre altı ana başlık altına ayrılarak, alt başlıklarla sûrenin konulu tefsiri yapılmıştır. Değerlendirme ve sonuç kısmında ise sûrenin tamamında ne gibi dersler çıkarıldığı özetlenmiştir. Kur'ân'da yer alan Mekkî sûreler muhtevaları itibariyle Kur'ân'ın tevhid nübüvvet ve âhiret konularını ihtiva etmektedir. Konulu tefsir çalışmasını yaptığımız Duhân sûresi Mekkî sûrelerdendir. Sûrenin genel konuları; Kitaba ve peygamberlere inanmanın gereği ve önemi, kıyamet alâmeti“duman”, Peygamberlerin tevhid mücadelesi, Hz. Mûsâ ve Firavun'un kavminin akîbeti, Tübba' kavmi, iman etmeyenlerin dünya hayatında uğrayacakları sıkıntılar ve âhirette çekecekleri azap, iman edip kötülüklerden sakınanların ise nâil olacakları cennet nimetleri konularını ihtiva etmektedir. Sûre Peygamberi yalanlayan kâfirleri helâk etmekle tehdit edip, Peygamberine de zafer vaat etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Duhân Sûresi, Konulu Tefsir, Muttaki, Peygamber, Âhiret, Cennet, Tübba`.
Özet (Çeviri)
The work that we have done under the name of“The Tafsir of the Surah Duhan”consists of an introduction, two parts and a conclusion. In the introduction part, information about the purpose, importance and method of our study is given. In the first part, tafsir, types of tafsir and thematic tafsir are discussed. In the second part, after giving general information about the surah, the surah is divided into six main headings and a themed interpretation of the surah is made with sub-headings. In the evaluation and conclusion part, the lessons learned in the whole surah are summarized. The Makki surahs in the Qur'an, in terms of their content, include the Qur'an's issues of tawhid, prophecy and the hereafter. The Surah Duhân, on which we have done the exegesis on the subject, is one of the Meccan surahs. General topics of the surah; The necessity and importance of believing in the book and the prophets, the sign of doomsday“smoke”, as the sing of doomsday, the struggle of the prophets for monotheism,. the Prophet Moses and the fate of the people of Moses and Pharaoh, the people of Tubba', the troubles that unbelievers will face in their current life and the torment they will suffer in the hereafter, and the blessings of Paradise for those who believe and avoid evil in this world. Surah threatens disbelievers who deny the Prophet to be destroyed and promises victory to the Prophet. KEY WORDS: Surah Duhan, Thematic Tafsir, Muttaki, Prophet, Hereafter, Paradise, Tübba`.