Otizmli çocukların ve ebeveynlerinin medya bağımlılığının yaşam kalitesine etkisi
The effect of media addiction on quality of life of children with autism and their parents
- Tez No: 715854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Nöroloji, Psikoloji, Occupational Therapy, Neurology, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Otizmli çocukların ve ebeveynlerinin medya bağımlılığı ve yaşam kalitesini konu edinen bu araştırma Sen Değilim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde eğitim alan otizmli çocukların ebeveynlerine uygulanmıştır. Araştırmanın verileri, sosyo-demografik veri formu Problemli Medya Kullanım Ölçeği, Otizmde Yaşam Kalitesi Anketi- Ebeveyn Sürümü ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu yoluyla elde edilmiştir. Otizmli çocuğu olan 100 ebeveyn ve normal gelişim gösteren çocuğu olan 100 ebeveyn olmak kaydıyla bu çalışmaya toplamda 200 ebeveyn katılmıştır. Otizmli çocuğu olan 100 ebeveynin %76'sı anne, %24'ü ise babadır. Normal gelişim gösteren 100 ebeveynin %82'si anne, %18'i babadır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, ortanca, en küçük, en büyük, frekans, yüzde olarak verildi. Sürekli değişkenlere ait ölçümlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirildi. Sürekli değişkenlere ait gruplar arası karşılaştırmalarda normal dağılıma uyan ölçümler için bağımsız gruplarda t testi ve tek yönü varyans analizi (ANOVA), normal dağılıma uymayan ölçümler için ise Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı. Değişkenler arasındaki doğrusal ilişki Spearman korelasyon testi ile değerlendirildi. Araştırma sonucunda ulaştığımız bilgilere göre, otizmli çocuklarda normal gelişimli çocuklara göre daha fazla problemli medya kullanımı görülür ve otizmli çocukların ebeveynlerinde normal gelişim gösteren çocukların ebeveynlerine göre daha fazla sosyal medya bağımlılığı görülür. Ayrıca, ebeveynlerin sosyal medya bağımlılığı artıkça yaşam kalitesi puanı azalmaktadır ve otizmli çocukların problemli medya kullanımı arttıkça ebeveynlerin yaşam kalitesi puanı azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research, mainly focuses on media addiction and the life quality of autistic children and their parents, was conducted on parents of autistic children educated at the Sen Değilim Special Education and Rehabilitation Center. The study's data was collected using the socio-demographic data form, Problematic Media Use Scale and the Quality of Life in Autism Questionnaire-Parent Version; Adult Form of the Social Media Addiction Scale. A total of 200 parents took part in the survey that we have prepared. The 100 of them were the parents of autistic children. Sixty-six percent of those polled are mothers, while twenty-four percent are fathers. There were 100 parents with normal development who took part, with 82 percent of them being mothers and 18 percent being fathers. Mean, standard deviation, median, minimum, maximum, frequency, and percentage were used as descriptive statistics. The Kolmogorov Smirnov test was used to assess the conformance of continuous variable measurements to the normal distribution. In social stratification of continuous variables, the t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in independent groups for normally distributed measures, and the Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used for non-normally distributed measurements. The Spearman correlation test was used to assess the linear relationship between the variables. According to the research findings, problematic media use is more prevalent in children with autism than in children with normal development, and social media addiction is more prevalent in parents of children with autism than in parents of children with normal development.Furthermore, the life quality score of parents drops as their children's autism-related media use grows, and the life quality score of parents reduces as their children's autism-related media use increases.