Birinci basamağa başvuran ebeveynlerde, otizm spektrum bozukluğu (OSB)' ye yönelik bilgi ve farkındalık durumlarının araştırılması
Investigation of knowledge and awareness status on autism spectrum disorder (ASD) in parents who apply to the first step
- Tez No: 653649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
AMAÇ: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), genel belirtileri yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan, yaşam boyu devam eden; etkileşim ve iletişim alanında belirgin gecikme, sapma ve kısıtlayıcı ilgi alanları ile kendini gösteren karmaşık gelişimsel bir bozukluktur. OSB prevalansı artış göstermektedir. Bu çalışmada, ebeveynlerde otizm hakkında bilgi düzeyi ve farkındalık durumunu inceleyerek otizmli çocukların erken tanınması ve tedaviye erken başlamasına katkı sunmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma, 14.10.2020-14.12.2020 tarihleri arasında Kartal İlçesi 9 Nolu Aile Sağlığı Merkezi (ASM)'ye başvuran ebeveynler ile yapılmış olup; tanımlayıcı, kesitsel tipte bir araştırmadır. Aile Hekimliği Bilgi Sistemine kayıtlı ebeveynlerden %95 güven düzeyi, %5 güven aralığında minimum 341 kişi örneklem olarak hesaplandı. Bu çalışmada sosyodemografik bilgileri içeren Katılımcı Bilgi Formu ile ebeveynlerin otizm hakkındaki bilgi düzeyi ve farkındalıklarının değerlendirilmesi amacıyla literatürden yararlanılarak tarafımızca hazırlanan ve iç tutarlılık analiz yapılan (Cronbach Alfa Katsayısı 0.769) açık ve kapalı uçlu sorulardan oluşan Ebeveynlerin Otizm Hakkındaki Bilgi Düzeyi ve Farkındalıklarının Değerlendirilmesi veri formu uygulandı. Anketi eksiksiz dolduran ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 359 katılımcının verileri değerlendirmeye alındı. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Autism Spectrum Disorder (ASD), whose general symptoms appear in the first years of life, are life-long; It is a complex developmental disorder manifested by marked delay, deviation, and restrictive interests in interaction and communication. The prevalence of ASD is increasing. In this study, we aimed to examine the level of knowledge and awareness of autism in parents and contribute to the early recognition of children with autism and early initiation of treatment. MATERIAL and METHOD: The study was conducted with the parents who applied to Kartal District No. 9 Family Health Center (ASM) between 14.10.2020-14.12.2020; It is a descriptive, cross-sectional study. A minimum of 341 parents enrolled in the Family Medicine Information System with a 95% confidence level and a 5% confidence interval were calculated as the sample. In this study, the Participant Information Form containing sociodemographic information and the Evaluation of Parents' Knowledge Level and Awareness about Autism data form consisting of open and closed-ended questions prepared by us using the literature and internal consistency analysis (Cronbach Alpha Coefficient 0.769) were applied to evaluate the knowledge level and awareness of parents about autism. The data of a total of 359 participants who completed the questionnaire and met the inclusion criteria were evaluated. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.