Dirençli epilepsi hastalarında vagal sinir stimülatörü uygulamasının sonuçları
Results of vagal nerve stimulator application in patients with resistant epilepsy
- Tez No: 715867
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AKYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Epilepsi, serebrumdaki nöronlarda anormal elektriksel hiperaktivite ile karakterize olan kronik serebral fonksiyon bozukluğudur. Epilepsinin birinci basamak tedavisi medikal tedavi olmasına rağmen hastaların yaklaşık 1/3' ünde nöbetler antiepileptik ilaçlara dirençlidir. Bu sebeple, antiepileptik ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı ve rezektif epilepsi cerrahisinin uygun olmadığı durumlarda vagal sinir stimülatörü implantasyonu palyatif ve alternatif bir tedavidir. Bu çalışmanın amacı, dirençli epilepsisi olan erişkin ve pediatrik hastalarda vagal sinir stimülasyonu uygulamasının nöbet sıklığına, kullanılan antiepileptik ilaç sayısına, nöbet süresine, postiktal süreye, nöbet şiddetine, kognitif duruma, duyguduruma, sosyal ilişkilere ve yaşam kalitesine etkisini araştırmaktır. Çalışmamızın sonucunda; dirençli epilepsi nedeni ile vagal sinir stimülatörü cihazı implante edilen hastaların nöbet sayılarında istatistiksel olarak anlamlı azalma gözlemlenmiştir. Fakat vagal sinir stimülasyonu uygulaması öncesi ile sonrası karşılaştırıldığında hastaların kullandıkları antiepileptik ilaç sayılarında anlamlı bir azalmanın olmadığı görülmüştür. Çalışmamızdaki hastalarda vagal sinir stimülasyonu sonrası nöbet süresinde, postiktal sürede ve nöbet nedeni ile acil servise başvuru sayılarında istatistiksel olarak anlamlı azalma görülmektedir. Ayrıca hastaların depresif durumlarında ve yaşam kalitelerinde de istatistiksel olarak anlamlı iyileşme vardır. Çalışmamızın sonuçları, literatür verilerini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic cerebral dysfunction that characterized by abnormal electrical hyperactivity in neurons in the cerebrum. Although the first-line treatment of epilepsy is medical therapy, seizures are resistant to antiepileptic drugs in approximately 1/3 of patients. For this reason, vagal nerve stimulator implantation is a palliative and alternative treatment in cases where antiepileptic drug therapy is insufficient and resective epilepsy surgery is not suitable. The aim of this study is to investigate the effects of vagal nerve stimulation application on seizure frequency, number of antiepileptic drugs used, seizure duration, postictal duration, seizure severity, cognitive status, mood, social relations and quality of life in adult and pediatric patients with resistant epilepsy. As a result of our study; A statistically significant decrease in the number of seizures was observed in patients who were implanted with a vagal nerve stimulator device due to resistant epilepsy. However, there was no significant decrease in the number of antiepileptic drugs used by the patients before and after the vagal nerve stimulation application. A statistically significant decrease is observed in the duration of seizures, postictal duration, and the number of admissions to the emergency due to seizures in patients in our study after vagal nerve stimulation. There is also a statistically significant improvement in the depressive states and quality of life of the patients. The results of our study support the literature.