İlaca dirençli erişkin epilepsi hastalarında vagus siniri stimülatörü kullanılmasının jeneralize-parsiyel nöbet sayıları ve medikal tedavi üzerine etkileri
The use of vagal nerve stimulator in drug resistant adult epilepsy patients and effects on generalized-partial seizure numbers and medical treatment
  1. Tez No: 281530
  2. Yazar: SELÇUK ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Epilepsi, beyindeki anormal elektrik deşarjları nedeniyle bilinç değişikleri, istemsiz vücut ve ekstremite hareketleri ile birlikte nöbet geçirme ile karakterize nörolojik bir hastalıktır. Hastaların neredeyse 1/3'ü tüm ilaç denemelerine rağmen tedavi edilememektedir. Bu nedenle, medikal tedavi ve epilepsi cerrahisinin yetersiz kaldığı durumlarda Vagus Siniri Stimülatörü önemli bir alternatif tedavidir.Bu çalışmanın amacı ilaca dirençli epilepsisi olan erişkin hastalarda Vagus Siniri Stimülatörü' nün jeneralize ve parsiyel nöbet sayılarına ve kullanılan medikal tedavi üzerine etkisinin belirlenmesidir.Çalışmada 20 erişkin ilaca dirençli epilepsili hastanın 5 farklı zamanda ölçülen jeneralize ve parsiyel nöbet sayılarının grup içi karşılaştırmaları Friedman non-parametrik varyans analizi ile yapıldı. Anlamlı fark bulunması durumunda Wilcoxon Signed Ranks test ile Pairwise karşılaştırmalar yapıldı. Farkların gösteriminde box-plot grafikleri kullanıldı. Farklı zamanlardaki ölçümler arası farklar için yüzde değişimleri hesaplandı. Tüm genel grup analizlerinde istatistiksel anlamlılık sınırı olarak p değerinin 0,05'in altında olması kabul edildi. Pairwise karşılaştırmalarda ise gereği halinde p değeri düzeltmesi olarak Bonferroni correction uygulandı.Çalışmamız sonunda VNS kullanımının hastaların jeneralize ve parsiyel nöbet sayılarını istatistiksel olarak önemli ölçüde azalttığı görülmektedir. Antiepileptik ilaç dozlarının azaltılamadığı ve medikal tedavinin VNS implantasyonu öncesi ve sonrası değişmeden devam ettiği de görülmektedir. Çalışma sonuçlarımız, literatür sonuçlarıyla karşılaştırıldığında bu sonuçları destekler yönde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a common neurologic disorder, characterized by abnormalelectrical discharges in the brain, resulting in seizures, possibly with involuntary movements of extremities and/or loss ofconsciousness. Approximately 1/3 of the patients can not be cured even they try all of the medical treatments. For this reason, Vagus Nerve Stimulator is an alternative treatment when the medical treatment and epilepsy surgery is insufficient.The aim of this study is to find out if VNS affects to the generalized-partial seizure count and medical treatment on adult drug resistant epilepsy patients. If a significant diffirence is found, a comparison is made by Wilcoxon Signed Ranks test and Pairwise. Differences are shown with box-plot graphics. For the differences between the scores that measured at different time periods, percentages are calculated.