Hipertermik intraperitoneal kemoterapi uygulanmış peritona metastazlı kolorektal kanserlerde uzun kodlanmayan RNA'ların tanı ve prognoz açısından rolünün araştırılması
Investigation of the role of NON-encoded RNAS in hyperthermic intraperitoneal chemotherapy applied colorectal cancers metastasized to peritoneum in terms of diagnosis and prognosis
- Tez No: 715869
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada sitoredüktif cerrahi ve hipertermik intraperitoneal kemoterapi uygulanmış peritona metastazlı kolorektal kanserli olgularda uzun kodlamayan RNA'ların tanı ve prognoz açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya sitoredüktif cerrahi ve hipertermik intraperitoneal kemoterapi uygulanmış 32 hastanın parafinize kolon kanser dokusu ve komşu normal kolon dokusu ile 10 hastanın parafinize metastatik periton tümör dokusu ve komşu normal periton dokusu dahil edildi. Bu temin edilen dokularda uzun kodlanmayan RNA'lardan GAS5, MALAT1, CCAT2, HOTAIR ve H19'un ifade düzeylerine qRT-PZR yöntemi ile bakıldı ve retrospektif olarak hastaların klinikopatolojik ve demografik özellikleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 11'i kadın (%34), 21'i erkekti (%66). Ortalama yaş 54,59±11,97 (24-73 yıl) idi. Hastaların 20'sinde (%62) daha önce hastalığına yönelik geçirilmiş operasyon hikayesi mevcuttu. Vakaların 10 tanesi normal kilolu (%31), 13 tanesi fazla kilolu (%41), 9 tanesi ise obezdi (%28).
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to evaluate long non-coding RNAs in terms of diagnosis and prognosis in colorectal cancer patients with peritoneal metastasis who underwent cytoreductive surgery and hyperthermic intraperitoneal chemotherapy. Materials and Methods: Paraffinized colon cancer tissue and adjacent normal colon tissue of 32 patients who underwent cytoreductive surgery and hyperthermic intraperitoneal chemotherapy, and paraffinized metastatic peritoneal tumor tissue and adjacent normal peritoneal tissue of 10 patients were included in the study. Expression levels of long non- coding RNAs GAS5, MALAT1, CCAT2, HOTAIR and H19 were measured in these tissues provided by qRT-PCR method, and clinicopathological and demographic characteristics of the patients were recorded retrospectively. Results: Of the patients, 11 (34%) were female and 21 (66%) were male. The mean age was 54.59±11.97 (24-73 years). Twenty patients (62%) had a history of previous surgery. Ten of the cases were of normal weight (31%), 13 of them were overweight (41%), and 9 of them were obese (28%).