Sitoredüktif cerrahi ve hipertermik intraperitoneal kemoterapi sonrası pulmoner emboli, derin ven trombozu, mortalite, morbidite insidansı, anestezi ve cerrahi ilişkili risk faktörlerinin incelenmesi:merkezimize ait retrospektif bir analiz çalışması
  1. Tez No: 834270
  2. Yazar: CANAN KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ÖZKARDEŞLER ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: Bizim üniversitemizde sitoredüktif cerrahi (SRC) ve Hipertermik İntraperitoneal Kemoterapi (HİPEK) uygulanmış olgularda postoperatif 1.ve 6. aydaki Pulmoner Emboli ile DVT morbitesi ve mortalite insidansının belirlenmesi, bu parametrelerdeki değişikliklere etki eden anestezi ve cerrahi ilişkili risk faktörlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar etik kurul onayı alındıktan sonra Ocak 2011- Mayıs 2021 tarihleri arasında SRC ve HİPEK uygulanmış hastaların arşiv materyalleri kullanıldı. Postoperatif 1. Ve 6. aydaki PE, DVT ve mortalite için pre, -intra ve -postoperatif anestezi ve cerrahi risk faktörleri irdelendi. Risk faktörlerin tromboemboli ve mortalite ile ilişkisini incelemek için univariate ve multivariate lojistik regresyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmanın sonuçlarına göre postoperatif ilk 6 ay içindeki tromboemboli insidansı % 4.9 (% 2'sinde DVT, % 1,7 'sinde PE, %1,4'ünde ise arteryel emboli ), birinci ve altıncı aydaki mortalite oranları ise sırasıyla % 2,3 ve % 11,8 olarak bulundu. Yapılan univarite analizlerde VKİ, preoperatif aptz değeri, anestezi ve SRC süreleri, intraoperatif dönemde kriyopresipitat ve karboplatin kullanımı, postoperatif dönemde de hemoglobin, rbc ve PLT değerleri tromboemboli gelişimi açısından risk faktörleri olarak belirlendi. Altıncı aydaki mortaliteyi etkileyen risk faktörleri ise, VKİ, PKİ değeri, preoperatif albumin, hb, pz, aptz ve ınr düzeyleri ile anestezi ve SRC süresi, sitoredüksiyon skoru, intraoperatif kolloid, ES, TDP ve PLT kullanımı, intraoperatif albümin kullanımı , traneksamik asit kullanımı, splenektomi varlığı ile hastaların postoperatif dönemde mekanik ventilasyonda ve yoğun bakımda izlenmiş olmaları, reoperasyon geçirmeleri, yoğun bakım izlem süresi, antikoagülasyona başlangıç zamanı, hastanede kalış süresi, ve postoperatif albümin düşüklüğü, ES, TDP kullanımı ve postoperatif koagulasyon testlerindeki uzama olarak belirlendi. Univarite analizimizde tromboemboli ve mortalitede anlamlı çıkan sonuçların multivarite lojistik regresyon analizinde ise, tromboemboli için VKİ, mortalitede ise preoperatif albümin düşüklüğü, sitoredüksiyon skorunun yüksekliği, intraoperatif ES kullanımı ve antikoagülan başlangıç zamanı risk faktörleri olarak tespit edildi. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçlarına göre tromboemboli açısından VKİ, mortalite açısından preoperatif albümin düzeyi, sitoredüksiyon skoru, intraoperatif ES kullanımı ve postoperatif antikoagülan başlangıç zamanı risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Hastalara preoperatif dönemde nütrisyon desteği sağlanarak albümin ve VKİ değerlerinde iyileştirme yapılması, anemi ve kan yönetimi ile kan ve kan ürünleri replasmanının azaltılması, operasyon sürelerinin kısa tutularak mümkün olduğunca komplet sitoredüksiyon sağlanacak şekilde cerrahinin tamamlanması ve postoperatif en kısa zamanda tromboprofilaksi tedavisinin başlatılması ile tromboemboli ve mortalite insidansının azalabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Introduction: It was aimed to determine the incidence of Pulmonary Embolism and DVT morbidity and mortality in the postoperative 1st and 6th months in patients who underwent cytoreductive surgery (SRC) and Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy (HIPEC) in our university, and to examine the anesthesia and surgery-related risk factors that affect the changes in these parameters. Materials and Methods: In the study, archive materials of patients who underwent SRC and HIPEC between January 2011 and May 2021 were used after the approval of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Non-Interventional Clinical Trials ethics committee. Pre-, intra- and post-operative anesthesia and surgical risk factors for PE, DVT and mortality in the postoperative 1st and 6th months were evaluated. Univariate and multivariate logistic regression analyzes were used to examine the relationship of risk factors with thromboembolism and mortality. Results: According to the results of this study, the incidence of thromboembolism in the first 6 months postoperatively was 4.9% (2% DVT, 1.7% PE, 1.4% arterial embolism), mortality rates in the first and sixth months, respectively, ıt was found as 2.3 and 11.8%. In the univariate analyzes, body mass ındex (BMI), preoperative aptz value, anesthesia and cytoreductive surgery times, use of cryoprecipitate and carboplatin in the intraoperative period, and hemoglobin, erythrocytes and platelets values in the postoperative period were determined as risk factors for the development of thromboembolism. Risk factors affecting mortality in the sixth month are BMI, PCI value, preoperative albumin, hemoglobin, pz, aptz and inr levels, duration of anesthesia and cytoreductive surgery, cytoreduction score, intraoperative colloid, erythrocyte suspension (ES), fresh frozen plasma (FFP) and platelets use, intraoperative albumin use, tranexamic acid use, splenectomy, postoperative follow-up of the patients in mechanical ventilation and intensive care unit, intensive care follow-up, reoperation, anticoagulation initiation, hospital stay, low postoperative albumin, ES, FFP use and prolongation in postoperative coagulation tests. In the multivariate logistic regression analysis of the significant results in thromboembolism and mortality in our univariate analysis, BMI was found to be the risk factor for thromboembolism and low preoperative albumin, high cytoreduction score, intraoperative ES use and anticoagulant initiation time were found to be the risk factors for mortality. Conclusion: According to the results of this study, BMI in terms of thromboembolism, preoperative albumin level, cytoreduction score, intraoperative ES use and postoperative anticoagulant initiation time were determined as risk factors for mortality. We believe that the incidence of thromboembolism and mortality can be reduced by improving albumin and BMI values by providing nutritional support to patients in the preoperative period, reducing blood and blood products replacement by anemia and blood management, completing the surgery to ensure complete cytoreduction as much as possible by keeping the operation times short, and initiating thromboprophylaxis treatment as soon as possible postoperatively.