Romatoid artritli hastalarda tümör nekrozis faktör–alfa ve eritropoetin düzeyleri
  1. Tez No: 715876
  2. Yazar: SİBEL BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DR. BAYSAL KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Romatoid artrit hastalarının yaklaşık %50'sinde hafif-orta şiddette seyreden anemi görülmektedir. Özellikle yüksek hastalık aktivitesinin bulunduğu durumlarda sıklıkla kronik hastalık anemisi gelişmektedir, ancak katkıda bulunan mekanizmaların tanımlanmasına karşın kesin patogenezi belli değildir. Sistemik otoimmun hastalıklarda görülen anemi, immunoloji ya da hematoloji orijinli olabilir. İnflamatuvar sitokinlerin, özellikle TNF'nın RA'de hastalık aktivitesinde ve aneminin ortaya çıkışında önemli olabileceği düşünülmektedir. RA'de görülen anemide Epo'in rolü de hala çelişkilidir. RA'in patogenezini, teşhisini ve tedavisini aydınlatmada aneminin belirlenmesi ve tedavisi çok önemlidir. TNF'nın ve Epo'in RA'de görülen aneminin patogenezinde önemli olabilecekleri düşünüldüğünden bu çalışmada 32 anemik ve 31 anemik olmayan toplam 63 RA hastasında serum TNF ve Epo düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mild to moderate anemia is observed in approximately 50% of patients with rheumatoid arthritis. Anemia of chronic disease often develops, especially in cases of high disease activity, but the precise pathogenesis is unclear, although contributing mechanisms have been identified. Anemia seen in systemic autoimmune diseases may be of immunological or hematological origin. It is thought that inflammatory cytokines, especially TNF, may be important in disease activity and the emergence of anemia in RA. The role of Epo in the anemia seen in RA is also still controversial. The identification and treatment of anemia is very important in elucidating the pathogenesis, diagnosis and treatment of RA. Since TNF and Epo are thought to be important in the pathogenesis of anemia in RA, this study investigated the relationship between serum TNF and Epo levels in a total of 63 RA patients, 32 with and 31 without.