Açık kalp ameliyatı olan hastalarda normotermik ve hipotermik kardiyopulmoner bypass uygulamalarının böbrek fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of the normothermic and hypothermic cardi̇yopulmoner bypass procedures to the renal functions
  1. Tez No: 715929
  2. Yazar: ABDULBASİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM KANKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Açık kalp ameliyatlarında kalbin hareketsiz ve kandan arındırılmış olması gerekir. Vücudun temel fonksiyonlarına devam edebilmesi için kanın oksijenlenmesi ve dolaşımı sağlanması gerekmektedir. Bu görev kardiyopulmoner bypass (KPB) adı verilen cihaz yardımıyla yapılmaktadır. KPB uygulamaları çeşitli ısı değerlerinde, normotermik ve hipotermik formlarda yapılabilmektedir. Her iki formun da avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı açık kalp ameliyatı geçiren hastalarda normotermik ve hipotermik KPB uygulamalarının böbrek fonksiyonları üzerine etkisini ne ölçüde olduğunun tespitidir. Bu amaçla normotermik ve hipotermik KPB uygulamalarıyla operasyona alınan 50 hastanın preoperatif ve postoperatif böbrek fonksiyon belirteçleri (üre, kreatin, pH ve HCO3) retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların 25'i normotermik (36-37˚C) ve kalan 25 tanesi ise hipotermik (14-35˚C) KPB grupları olarak belirlenmiştir. Gruplar arası retrospektif olarak elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Her iki grupta da üre, pH ve bikarbonat (HCO3) parametreleri açısından istatistiksel olarak bir fark bulunmadı. Gruplar arasında kreatin değerleri karşılaştırıldığında her iki grupta da postoperatif dönemde artış olduğu görüldü. Ancak bu artışın miktarının hipotermik grupta daha belirgin olduğu dikkat çekti. Sonuç olarak, normotermik ve hipotermik KPB uygulamalarında normotermik olarak ekstrakorporeal dolaşım uygulamasının düşük ısı uygulamalarına oranla böbrekler üzerine (özellikle kreatin değerleri açısından) daha koruyucu olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
During open heart surgery procedures is necessary to maintain the heart immobile and cleared up from the blood. Blood supply and circulation are vital to sustain the basic functions of the organism. This situation is sustained by a device named cardiopulmonary bypass (CPB). CPB procedures can be done with several hypothermic and normothermic temperatures. Advantages and disadvantages exists according to these two forms. The aim of our study is to measure the effects of normothermic and hypothermic CPB procedures to the renal functions in the patients with open heart surgery. For this purpose the preoperative and postoperative renal function markers (urea, creatinine, pH and HCO3) are examined retrospectively of the 50 patients who are underwent open heart surgery. 25 of the patients are stated normothermic (36-37˚C) and the other 25 of the patients are stated hypothermic (14-35˚C). The results obtained retrospectively between the groups were compared statistically. No statistical difference was detected in urea, pH and bicarbonate parameters in both groups. The creatinine values between the groups were compared, an increase was observed in both groups in the postoperative period. However, it was remarked that this increase was more significant in the hypothermic group. As a result, to maintain the extracorporeal circulation with normothermic temperature is more protective than the hypothermic temperatures considering the renal functions (especially the creatinine value) during the CPB procedures.