Normotermi ve hipotermi altında kardiyopulmoner bypass olan hastalarda postoperatif atriyal fibrilasyon sıklığının araştırılması
Investigation of postoperative atrial fibrilation frequency in patients with cardiopulmonary bypass under normothermia and hypothermia
- Tez No: 798473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞAT DİKME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kardiyopulmoner bypass (KPB) sonrası en sık görülen problemlerden birisi de postoperatif atriyal fibrilasyondur (PoAF). PoAF; artan stroke, kardiyak arrest ve konjestif kalp yetmezliği riskine ek olarak uzun süreli yoğun bakım ve hastanede kalış süresini uzatarak olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. KPB sonrası PoAF oluşumunda hastadan kaynaklanan faktörlerin yanında ekstrakorporal yüzey, devre elemanları, perfüzyon yönetimi, cerrahi prosedür, ilaçlar, anestezi, hipotermi ve normotermi önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı normotermik ve hipotermik KPB yöntemiyle açık kalp ameliyatı olan hastalarda PoAF durumunun incelenmesi ve bu yöntemlerin PoAF oluşumuna olan etkisinin araştırılmasıdır. Retrospektif olarak planlanan bu çalışmaya 50 hasta dahil edilerek normotermik ve hipotermik KPB uygulanan hastaların dosyaları ve elektrokardiyografi görüntüleri incelendi. Çalışmamızdaki hastalar 25'i normotermik (35-37 ℃) ve 25'i de hipotermik (28-32 ℃) KPB uygulanan hastalar olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hasta dosyalarındaki bilgiler ve EKG görüntüleri kullanılarak veriler oluşturuldu. Daha sonra PoAF açısından ilgili veriler istatistiksel analizlerle değerlendirildi. Çalışmamızda elde edilen veriler istatistiksel olarak anlamlı tespit edilememiştir (p>0.05). Ancak PoAF görülen hastalarda ısı, ACLAMP ve total KPB süresi daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca PoAF'nin erkek hastalarda daha yüksek olduğu, PoAF'li hastaların yaş ortalamaları daha düşük olduğu, kapak cerrahisi geçiren hastalarda daha fazla POAF görüldüğü, en az PoAF gösteren hastaların ise septal defekt operasyonu geçiren hastalar olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızda hipotermik KPB sonrasında görülen PoAF oranı daha düşük çıkarken, normotermik KPB sonrasında görülen PoAF oranı daha yüksek çıkmıştır. Ancak bu farklılıklar anlamlı çıkmamıştır (p>.05). Sonuç olarak KPB sonrası PoAF istenmeyen önemli bir olumsuz durumdur. KPB ile kardiyovasküler cerrahi geçiren hastalarda PoAF açısından optimal sıcaklık yönetimi açısından belirsizlik vardır. Bu bilgi açığını gidermek için yeterli ve güçlü randomize kontrollü çalışmalar teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
One of the most common problems after cardiopulmonary bypass (CPB) is postoperative atrial fibrillation (PoAF). PoAF; In addition to the increased risk of stroke, cardiac arrest and congestive heart failure, it may cause negative consequences by prolonging long-term intensive care and hospital stay. Extracorporeal surface, circuit elements, perfusion management, surgical procedure, drugs, anesthesia, hypothermia and normothermia play an important role in the formation of PoAF after CPB. The aim of this study is to examine the PoAF status in patients who underwent open heart surgery with the normothermic and hypothermic CPB method and to investigate the effects of these methods on the formation of PoAF. Fifty patients were included in this retrospective study, and the files and electrocardiographic images of patients who underwent normothermic and hypothermic CPB were examined. The patients in our study were divided into 2 groups as 25 normothermic (35-37 ℃) and 25 hypothermic (28-32 ℃) CPB patients. Data were created using the information in the patient files and ECG images. Then, the relevant data in terms of PoAF were evaluated by statistical analysis. The data obtained in our study were not statistically significant (p>0.05). However, temperature, ACLAMP and total CPB duration were found to be higher in patients with PoAF. In addition, it was determined that PoAF was higher in men, the average age of patients with PoAF was lower, more POAF was seen in patients who had valve surgery, and patients with the least PoAF were those who had undergone septal defect surgery. In our study, the rate of PoAF observed after CPB performed with hypothermia was lower, while the rate of PoAF observed after CPB performed with normothermia was higher. However, these differences were not significant (p>.05). In conclusion, PoAF after CPB is an undesirable and important adverse event. There is uncertainty regarding optimal temperature management for PoAF in patients undergoing cardiovascular surgery with CPB. Adequate and robust randomized controlled trials should be encouraged to fill this knowledge gap.