Çocuğu otizm spektrum bozukluğu tanısı almış ebeveynlerde ebeveyn yeterlilik ölçeğinin uyarlaması ve ebeveyn özyeterliğini yordayan faktörler
Adaptation of the parental self-efficacy scale for parents of children diagnosed with autism spectrum disorder and investigation of factors predicting parental self-efficacy
  1. Tez No: 715956
  2. Yazar: BİRGÜL VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BAYAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, çocuğu otizm spektrum bozukluğu olan ebeveynlerde“Otizm Spektrum Bozukluğu Çocuğu Olan Ebeveynlerde Ebeveyn Yeterlilik Ölçeğinin (EYÖ)”Türkçe formunun geçerlik-güvenirliğini belirlemek ve ebeveynlerin yeterlilik düzeyini yordayan (psikolojik sağlamlık- mutluluk- kendini toparlama gücü-iyimserlik) faktörlerin rolünü incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini çocuğu otizm spektrum bozukluğu tanısı almış 742 ebeveyn oluşturmuştur. Etik kurul ve kurum izni alınan çalışmada veriler; Çocuk ve Ebeveyn Tanıtıcı Özellikler Formu, EYÖ, Oxford Mutluluk Ölçeği-Kısa Formu (OMÖ-KF), Kendini Toparlama Gücü Ölçeği-Kısa Formu (KTGÖ-KF), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), İyimserlik Ölçeği (İÖ) ve Öz-Denetim Ölçeği (ÖDÖ) ile toplanmıştır. Veriler, Kapsam Geçerlik İndeksi (KGİ), Kaiser-Meyer-Olkin testi (KMO), Bartlett Küresellik Testi (BTS), faktör analizleri, Cronbach alfa katsayısı, sınıf içi korelasyon katsayıları, eşleştirilmiş örneklerde t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Dunn-Bonforreni testi, Spearman korelasyon analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi testleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the validity-reliability of the Turkish version of the“Parental Self-efficacy Scale for Parents of Children with Autism”(PSES) in parents with a child with autism spectrum disorder (ASD) and to examine the role of factors that predict parents' level of self-efficacy (resilience-happiness-optimism). The study sample consisted of 742 parents whose children were diagnosed with ASD. At the outset, ethics committee approval and institutional permission were obtained for the study. Data were collected by using a Child and Parent Descriptive Characteristics Form, the PSES, the Oxford Happiness Questionnaire -Short Form (OHQ-SF), the Resilience Scale-Short Form (RS-SF), the Brief Resilience Scale (BRS), the Optimism Scale (OS), and the Self-Control Scale (SCS). Content Validity Index (CVI), Kaiser-Meyer-Olkin test (KMO), Bartlett's Test of Sphericity (BTS), factor analysis, Cronbach's alpha coefficient, intraclass correlation coefficients (ICC), paired-samples t-test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, Dunn-Bonforreni test, Spearman correlation analysis, and Multiple Linear Regression Analysis were used to analyze the data.