Kardiyopulmoner bypass uygulanan hastalarda hipotermi ve normoterminin karaciğer fonksiyon testleri üzerine etkisi
The effect of hypothermia and normothermia on liver functions in the patients undergoing cardiopulmonary bypass
- Tez No: 715957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM KANKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kardiyotorasik cerrahi için optimum koşullar, 'durgun ve kansız' bir cerrahi alan olarak değerlendirilir. Kardiyopulmoner Baypas (KPB) bunu kalbin yerine geçen bir pompa ve yapay bir akciğer gibi davranan“oksijenatör”ile sağlar. Kardiyak cerrahi operasyonlarında kalp akciğer makinası hayati öneme sahiptir. KPB uygulamalarında normotermi ve hipotermi ile ilgili yapılan çalışmalar mevcuttur ve çıkan sonuçlar bize önemli bilgiler sunmaktadır. Çalışmamızda; açık kalp ameliyatı yapılan 50 hasta değerlendirildi. Hipotermik ve normotermik KPB uygulanan bu hastaların karaciğer fonksiyon testleri retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastalar eşit sayıdaki 2 gruba ayrıldı. Grup-1: Normotermik (36-37°C) ve Grup-2: Hipotermik kardiyopulmoner hastaları olarak belirlendi. Ameliyat öncesi (preop) ve ameliyat sonrası (postop) kan değerleri retrospektif olarak incelenerek ALT ve AST seviyeleri kayıt altına alındı. Gruplar arasında istatistiksel analizler ve karşılaştırmalar yapıldı. Gruplar arasında ALT ve AST değerleri karşılaştırıldığında Preop kan değerlerinde iki grubun da ALT ve AST seviyelerinin birbirine benzer seviyede olduğu görüldü. Hipotermik ve normotermik KPB uygulanan iki grubun ALT ve AST seviyelerinde anlamlı bir değişim görülmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The optimum conditions for cardiothoracic surgery is evaluated as a still and bloodless. Cardiopulmonary bypass (CPB) maintain this by a pump that take the place of heart and an oxygenator that perform like a lung. The heart-lung device is vital in the cardiac surgeries. The studies about CPB procedures are available and exhibit us important information. In our study, we evaluate 50 patients undergoing open heart surgery. Liver functions are investigated retrospectively of these patients who were performed hypothermic and normothermic CPB. The patients are separated equally in two groups. Group 1: Normothermic (36-37 C) and Group 2: Hypothermic cardiopulmonary are stated. Preoperative and postoperative blood tests are investigated retrospectively and ALT, AST levels are recorded. Statistical analyzes and comparisons between two groups are done. When ALT and AST levels were compared between two groups, preoperative ALT and AST levels are found to be similar in both groups. No significant difference are found of ALT, AST levels between normothermic and hypothermic CPB patients (p >0,05).