Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuğa sahip ebeveynlerde algılanan sosyal destek ile ebeveyn yeterliliği arasındaki ilişkinin bazı sosyo-demografik değişkenlere göre incelenmesi
An examination of the relationship between perceived social support and parental competence in parents of children diagnosed with autism spectrum disorder, based on certain socio-demographic variables.
  1. Tez No: 1000823
  2. Yazar: SERRANUR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OSMAN KURTKAN KAPICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuğa sahip ebeveynlerde algılanan sosyal destek ile ebeveyn yeterliliği arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu iki yapının cinsiyet, eğitim durumu ve medeni duruma göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, nicel araştırma yaklaşımı kapsamında ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Bursa ilinde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam eden OSB tanılı çocukların ebeveynlerinden ve çevrim içi kanallar üzerinden ulaşılan toplam 250 ebeveyn oluşturmuştur. Veriler, Sosyodemografik Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Otizm Spektrum Bozukluğu Tanısı Almış Ebeveynlerde Ebeveyn Yeterlilik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistikler, güvenirlik analizleri, normallik testleri, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, algılanan sosyal destek düzeyi ile ebeveyn yeterliliği arasında pozitif yönlü ve orta–yüksek düzeyde bir ilişki bulunduğunu göstermiştir. Sosyal destek ölçeğinin tüm alt boyutları ve toplam puanı ile ebeveyn yeterliliği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Sosyal destek düzeyleri cinsiyete göre anlamlı biçimde farklılaşmamış; buna karşın bakımda mükemmellik ve toplam ebeveyn yeterliliği puanlarında kadınların erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek puanlar aldığı belirlenmiştir. Eğitim düzeyi yükseldikçe sosyal destek düzeylerinin arttığı, özellikle ilkokul ve ortaokul mezunlarının lisans ve lisansüstü mezunlara göre daha düşük sosyal destek algıladığı görülmüştür. Ebeveyn yeterliliği puanları ise eğitim ve medeni duruma göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Otizm Spektrum Bozukluğu tanılı çocuğa sahip ebeveynlerde algılanan sosyal desteğin, ebeveyn yeterliliği ile yakından ilişkili olduğu ve özellikle düşük eğitim düzeyine sahip ebeveynler için sosyal destek kaynaklarının güçlendirilmesinin önemli olduğu ortaya konmuştur. Bulgular, ailelerle çalışan ruh sağlığı ve eğitim uzmanlarının müdahale programlarında sosyal destek ağlarını sistematik biçimde ele almaları gerektiğine işaret etmektedir. Gelecek çalışmalarda farklı bölgelerden daha geniş örneklemlerle boylamsal ve karma yöntemli araştırmaların yürütülmesi ve çocuğun klinik özellikleri ile aile yılmazlığı gibi değişkenlerin modele dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the relationship between perceived social support and parental competence among parents of children diagnosed with autism spectrum disorder, and to determine whether these constructs differ according to gender, educational level, and marital status. The research was conducted within a quantitative framework using a correlational survey design. The sample consisted of 250 parents of children with autism spectrum disorder who were attending special education and rehabilitation centers in Bursa, Türkiye, and who were reached via online platforms. Data were collected through a Sociodemographic Information Form, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and the Parental Competence Scale for Parents of Children with Autism Spectrum Disorder. Descriptive statistics, reliability analyses, normality tests, independent samples t-test, one-way ANOVA and Pearson correlation analysis were employed in the data analysis. The findings indicated a positive and moderate-to-high association between perceived social support and parental competence. Statistically significant relationships were found between all subscales and the total score of perceived social support and the subscales and total score of parental competence. Perceived social support levels did not differ significantly by gender; however, female parents reported significantly higher scores in caregiving excellence and total parental competence compared to male parents. Perceived social support differed significantly by educational level, with parents holding a university or postgraduate degree reporting higher support than those with primary or secondary education. In contrast, parental competence did not show significant differences across educational level or marital status. The study demonstrated that perceived social support is closely related to parental competence among parents of children with autism spectrum disorder, and highlighted the importance of strengthening social support resources, particularly for parents with lower educational levels. The results suggest that mental health and education professionals working with families of children with autism spectrum disorder should systematically address social support networks within family-centered intervention programs. Future research is recommended to employ larger and more diverse samples, use longitudinal and mixed-method designs, and incorporate clinical characteristics of the child and family resilience variables into multivariate models.