Egzersiz yapan kadınların vücut kompozisyonlarındaki değişimlerin ve bazı fizyolojik parametrelerin araştırılması
Changes in body composites of women who exercise and some research of physical parameters
- Tez No: 715958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KOLUKISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada obeziteyi önlemek amaçlı egzersiz programlarından fitness branşının, aerobik egzersiz türünü tercih eden orta yaşlı obez sedanter kadınların, fiziksel değişimleri incelenilmiştir. Çalışma egzersiz programlarının varsa olumlu yönlerini saptamak ve bu egzersizlerin önemini vurgulamak için yapılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmanın araştırma grubunu 2020-2021 yılları içinde Alice's Sports Center' a gelen 19-39 yaş aralığında bulunan 20 obez sedanter kadın katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara 12 haftalık aerobik fitness ve reformer pilates egzersizlerinden oluşan bir program uygulanmıştır. Çalışmaya katılmadan önce katılımcıların kilo ,yağ, kas, sıvı ve kemik yoğunluğu ölçümleri, bel kalça ve göğüs çevre ölçümleri gerçekleştirilip daha sonra 12 haftalık çalışma programı uygulanmıştır.12 haftalık çalışma programından sonra ölçümler tekrar gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde Paired Sample T-testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin kilo, vücut kitle indeksi, yağ, kas, sıvı ve kemik yoğunluğu ölçümleri; bel, kalça ve göğüs çevre ölçümleri sonucunda 12 haftalık egzersiz programı sonrası ön-test ve son-test yüzdeleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Sonuç: Bu araştırma sonucunda çalışmaya katılan deneklere uygulanan 12 haftalık aerobik fitness ve reformer pilates egzersiz programının, katılımcılardan alınan ön-test ve son-test değerleri arasında anlamlı bir farklılık yarattığı görülmüştür. Katılımcılardan alınan ön test ve son test ölçümlerinin arasındaki farka bakıldığında bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerinde göğüs, bel, kalça ölçümleri ile beden kitle endeksi, vücut yağ oranında azalmanın meydana geldiği görülmüş, egzersizler sonucunda kas ile sıvı yoğunluğunu olumlu yönde artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, one of the exercise programs aimed at preventing obesity middle-aged obese who prefers the type of aerobic exercise of the fitness branch sedentary women, by examining their physical changes, exercise to determine the positive aspects of their programs, if any, and to emphasize their importance is made for . Material and Method: The research group of the study was conducted between 2020-2021 20 obese sedentary aged 19-39 coming to Alice's ports Center female participants. Participants were given 12 weeks of aerobic fitness and a program consisting of reformer pilates exercises has been implemented. Before participating in the study, participants were asked to use weight, fat, muscle, fluid and bone density measurements, waist hip and chest circumferiors are performed and then a 12-week work schedule was implemented.12 weeks of work after the program, the measurements were performed again. Analyzing data Paired Sample T test is used. Results: The weight body mass index of the study participants was bone density measurements, waist hip and chest circumferal measurement results Pre-test and final test percentages after 12 weeks of exercise program significant difference has been detected. Conclusion: As a result of this research, we applied to the subjects who participated in the study week aerobic fitness and reformer pilates exercise program pre-test and final test values from participants it can be said that it makes a difference. Pre-test and final test from participants some physical and physiological in parameters chest, waist, hip measurements and body mass index, body fat ratio and muscle and fluid has been observed to increase its intensity in a positive way.