İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin sağlıklı beslenme ile ilgili tutumları, etiket okuma alışkanlıkları ve beslenme okuryazarlığının değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes, label reading habits and nutrition literacy of İnönü University Faculty of Medicine students towards healthy eating
  1. Tez No: 715962
  2. Yazar: BETÜL GÜLEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu araştırma İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin sağlıklı beslenme ile ilgili tutumlarını ölçmek, etiket okuma alışkanlıklarını değerlendirmek, beslenme okuryazarlıklarını değerlendirmek ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu araştırma Kasım 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinde okuyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 275 öğrenciye yapılmıştır. Kişisel Bilgiler, SBİTÖ, Etiket Okuma ile ilgili Sorular, YBOYDA başlıklarıyla sorular sorularak veriler toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde tanımlayıcı veriler sayı ve yüzdeyle belirtilmiş, ki kare testi yapılmıştır. Ölçek puanlarının normal dağılıma uygunluğu kolmogorov smirnov testiyle yapılmış, normal dağılıma uymayan verilerde ortanca (minimum-maksimum) değerler verilmiş, Man Whitney U testi ve Kruskal Wallis varyans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to measure the attitudes of İnönü University Faculty of Medicine students for healthy nutrition, label reading habits and nutritional literacy levels. Material and Method: This research was conducted on 275 students who were studying at İnönü University Faculty of Medicine between November - December 2021. Data were collected by asking questions personal information, ASHN, questions about reading labels, EINLA. Number, percentage, chi-square tests were used in the statistical evaluation. The normality test was performed using KolmogorovSmirnov test. The median, min-max values are given because data don't normal distribution. Man WhitneyU test, KruskalWallis analysis of variance were performed.