Bcr/abl füzyon proteininin k562 hücre serisinde in vitro olarak immunolojik metodla akım sitometride tayini ve sonuçların rt-pcr ile karşılaştırılması
In vitro detection of bcr/abl fusion protein immunologically with flow cytometry in k562 cell line and comparison of results with rt-pcr
  1. Tez No: 715973
  2. Yazar: BİLAL AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZDOĞU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kronik myeloid lösemi (KML) genellikle Philadelphia (Ph) kromozomu adı verilen özel bir kromozomal anormallik ile karakterize hematopoietik öncü hücrenin neoplastik dönüşümü ile ortaya çıkan klonal myeloproliferatif bir hastalıktır. Ph kromozomu 9. ve 22. kromozomlar üzerinde bulunan BCR ve ABL genlerinin translokasyonu ile meydana gelmektedir. KML hastalarında minimal kalıntılı hastalık takibi RT-PCR ile BCR/ABL mRNA'sının gösterilmesine dayanır. RT-PCR ile BCR/ABL onkogeninin gösterilmesi, çok fazla tekniğe dayalı ve teknisyen bağımlıdır. RT-PCR tekniklerindeki güçlükler ve standardizasyonundaki zorluklar nedeniyle KML hastalarının tanı ve takibinde yeni metodların geliştirilmesi ve kullanılması rutin pratikte önem arzetmektedir. Bu çalışmada K562 hücre hattında, BCR/ABL füzyon gen proteinin akım sitometri cihazı kullanılarak immunolojik boncuk yöntemiyle gösterilmesinin stanardizasyonu ve sonuçların altın standart olan moleküler yöntem ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma 2 koldan oluşturuldu. Birinci kolda K562 hücre hattında doğrusal olarak artan miktarlarda 9 farklı hücre grubu (1x103, 1x104, 5x104, 7.5x104, 1x105, 5x105, 1x106, 1.5x106, 2x106) kullanılarak RT-PCR ve akım sitometrik yöntemler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. İkinci kolda ise, her bir grup için ayrı ayrı 1x107 K562 hücresi, 1 kontrol grubu ve 5 farklı dozda imatinib grubu ile 72 saat inkübe edildi. Sonrasında hücre canlılık analizleri yapıldı ve RT-PCR sonuçları ile akım sitometrik yöntem ile analiz sonuçları karşılaştırıldı. Çalışmanın 1. kolunda RT-PCR ile tüm hücre gruplarında BCR-ABL/ABL oranı pozitif olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Chronic myeloid leukemia (CML) is a clonal myeloproliferative disease arising from a neoplastic transformation of hematopoietic progenitor cells, usually characterized with a specific chromosomal abnormality called Philadelphia (Ph) chromosome. Ph chromosome occurs with reciprocal translocation of BCR and ABL genes located on chromosomes 9 and 22, respectively. Follow up of minimal residual disease in CML patients is based on the detection of BCR/ABL mRNA by RT-PCR. Showing BCR/ABL oncogene by RT-PCR is a difficult and technician dependent method. Development and use of novel methods for diagnosis and follow up of CML patients are of importance in routine practice due to the difficulties in RT-PCR technique and its standardization. In this study, we aimed to standardize detection of BCR/ABL protein using a flow cytometric method in K562 cells, and to compare the results with the molecular method which is the gold standard. The study consisted of two arms. In the first arm, RT-PCR and flow cytometry methods were compared using nine different cell groups with gradually increasing amounts (1x103, 1x104, 5x104, 7.5x104, 1x105, 5x105, 1x106, 1.5x106, 2x106) in K562 cells. In the second arm, 1x107 K562 cells were incubated for 72 hours with each of the 6 groups (1 control group and 5 different concentration of imatinib applied groups). Afterwards, cell viability analysis was performed and the results of the RT-PCR and flow cytometric analyses were compared. While BCR-ABL/ABL ratio was found to be positive in all groups with RT-PCR in the first arm of the study, BCR/ABL fusion protein could not be detected by flow cytometry in groups with 1.000 and 10.000 cells.