Kronik myeloid lösemili hastalarda imatinib mesilat tedavisinin osteoporoza etkisi
The effect of imatinib mesylate treatment on osteoporosis in patients with chronic myeloid leukemia
- Tez No: 236332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kronik Myeloid Lösemi (KML) aşırı proliferasyona uğrayan myeloid seri hücrelerinin klonal bir bozukluğudur. Hastalığın karakteristik genetik anormalliği olan Philadelphia (Ph) kromozomu, 9. ve 22. kromozomların uzun kolları arasındaki karşılıklı bir translokasyon sonucu meydana gelir. Bu translokasyonun moleküler sonucu, KML' li bütün hastalarda bulunan ve yapısal olarak aktive edilmiş bir tirozin kinaz olan BCR-ABL füzyon proteininin üretimidir.Hastalığın güncel tedavileri allojenik kök hücre nakli ve imatinib mesilatı içeren ilaç rejimlerini kapsar. KML için tek küratif tedavi olan allojenik kemik iliği ya da kök hücre nakli, önemli morbidite ve mortalite ile birliktedir ve uygun vericisi bulunan hastalarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Chronic Myeloid Leukemia (CML) is a clonal disorder in which cells of the myeloid serie undergo excessive proliferation. The characteristic genetic abnormality of the disease, the Philadelphia (Ph) chromosome, results from a reciprocal translocation between the long arms of chromosomes 9 and 22. The molecular consequence of this translocation is the production of fusion protein BCR-ABL, which is a constitutively activated tyrosine kinase, and present in all of patients with CML.Current therapies of the disease include allogeneic stem cell transplantation and drug regimens including imatinib mesylate. Allogeneic bone marrow or stem cell transplantation, which is the only curative treatment for CML, is associated with substantial morbidity and mortality and it is limited to patients who have a suitable donor.