Expression levels of bioactive sphingolipid genes in newly diagnosed and drug-resistant chronic myeloid leukemia patients and their impact on the clinical progress
Yeni tanı ve dirençli kronik miyeloid lösemi hastalarında biyoaktif sfingolipid genlerinin ekspresyon düzeyleri ve klinik seyire etkileri
  1. Tez No: 382938
  2. Yazar: MELİS KARTAL YANDIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Hematoloji, Biology, Genetics, Hematology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Biyoaktif sfingolipidler hücrede bölünme, büyüme, yaşlanma, metastaz, invazyon, inflamatuvar yanıt ve apoptozda önemli roller oynayan ve seramid, glukozilseramid (GS), sfingozin-1-fosfat (S1F) ve seramid-1-fosfat (Ser1F) gibi önemli üyeleri olan bir lipid ailesidir. Sfingolipidlerin kontrol ettiği fonksiyonlar, kanserin başlaması, ilerlemesi ve antikanser tedavilere verilen yanıt ve dirençlilik ile doğrudan ilişkilidir. Sfingolipid metabolizmasının temel molekülü olan seramid, tümör baskılayıcı olarak bölünmeyi durdurucu, farklılaşma, yaşlanma ve apoptozu tetikleyici fonksiyonlara sahiptir. Seramidin de novo sentezi, seramid sentaz gen ailesi (SerS1-6) tarafından gerçekleştirilmektedir. Seramidin pro-apoptotik bir molekül olduğu bilinmesine rağmen glukozilseramid sentaz (GSS) ve sfingozin kinaz-1 (SK-1) aracılığıyla seramidden dönüştürülen GS ve S1F, anti-apoptotik moleküllerdir. Kronik miyeloid lösemi, 22. kromozomda bulunan BCR geni ile 9. kromozomda bulunan ABL geni arasındaki resiprokal translokasyon t(9;22)(q34;q11) sonucunda ortaya çıkan hematolojik bir hastalıktır. Bu translokasyon sonucunda oluşan Filadelfiya kromozomu, sürekli tirozin kinaz aktivitesine sahip olan BCR/ABL füzyon proteinini kodlamaktadır. Bu çalışmada, yeni tanılı, tirozin kinaz inhibitörü (TKİ) dirençli veya duyarlı 66 hastanın SERS1-6, GSS, SK1 ve BCR/ABL genlerinin ekspresyon seviyeleri belirlenmiştir. Real-time PCR sonuçları, apoptotik SERS1-6 genlerinin ekspresyon seviyelerinin TKİ tedavisi gören ve minimum hematolojik yanıt gösteren hastalarda yeni tanılı ve TKİ dirençli olan hastalara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, antiapoptotik GSS ve SK1 genlerinin ekspresyon seviyelerinin ise TKİ dirençli hastalarda ve blastik fazda olan hastalarda yeni tanılı ve ilaçla tedavi edilen ve minimum hematolojik yanıt gösteren hastalara oranla çok daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca, BCR/ABL gen ekspresyonunun ise yeni tanılı ve TKİ dirençli hastalarda çok daha yüksek seviyede olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bioactive sphingolipids are a family of lipids including ceramide, glucosylceramide (GC), sphingosine-1-phosphate (S1P) and ceramide-1-phosphate (C1P) that have important functions in cellular processes including proliferation, metastasis, invasion, inflammatory response and apoptosis. Many sphingolipid-regulated functions are directly related to cancer initiation, progression, and response or resistance to anti-cancer treatments. Ceramide, the central molecule of the sphingolipid metabolism, functions as a tumor-suppressor inhibiting cell division, and inducing cell differentiation, senescence and apoptosis. De novo synthesis of ceramides is regulated by ceramide synthase gene family (CERS1-6). Although ceramide is known to be a pro-apoptotic molecule, GC and S1P which are converted from ceramides by glucosylceramide synthase (GCS) and sphingosine kinase-1 (SK-1), respectively, are anti-apoptotic. Chronic myeloid leukemia is a hematological disorder arisen from the reciprocal translocation between BCR gene on chromosome 22, and ABL gene on chromosome 9, t(9;22)(q34;q11), resulting in the formation of Philadelphia (Ph) chromosome. Ph chromosome encodes BCR/ABL fusion protein having constitutively active tyrosine kinase activity. In this study, we examined the expression levels of CERS1-6, GCS, SK1, and BCR/ABL genes of 66 patients that are newly diagnosed, tyrosine kinase inhibitor (TKI)-resistant, or -sensitive. Q-PCR results showed that there were higher expression levels of apoptotic CERS1-6 in the patients TKI-treated and have shown minimum hematological response than that of the patients newly diagnosed and TKI-resistant. However, expression levels of antiapoptotic GCS and SK-1 genes were significantly higher in TKI-resistant and blastic phase patients than that of the other patients. Additionally, BCR/ABL expression levels were higher in newly diagnosed and TKI-resistant patients.