Amasya Müzesi'nde bulunan 3629 envanter numaralı sancak konservasyonu
Sanjak conservation with inventory number 3629 at Amasya Museum
- Tez No: 715983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZTÜRK TOZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kültürümüzün en ender bulunan eser türünden bir olan tekstil eserler organik yapıları gereği bozulmaya daha elverişlidir. Bu nedenden dolayı tekstil eserlerin günümüzde örnekleri azdır. Çalışmanın konusu Amasya İli Kozlu Camiinde Bulunan Osmanlı Dönemi Sancak Restorasyonu ve Konservasyonu olarak ele alınmıştır. Amasya Müzesi'nde bulunan bir adet envanter numarası 3629 nolu eserin aktif koruma çalışmaları yapılmıştır. Eserin belgelemeleri, USB mikroskop ile görüntülemeleri, ph analizleri, kuru temizlik aşamaları yapılmıştır. Bu uygulamalar doğrultusunda eserin şu an ki durumunu stabil hale getirilmiştir. Eserin dönemi, kompozisyonu, yapım teknikleri, renkleri, ölçüleri hakkında bilgileri toplanmış ve tüm yapılan işlemlerin belgelendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Textile artifacts, which are one of the rarest artifacts of our culture, are more susceptible to deterioration due to their organic structure. For this reason, examples of textile works are few today. The subject of the study is the Ottoman Era Sanjak Restoration and Conservation in the Kozlu Mosque in Amasya. Active conservation studies have been carried out for one piece of artifact with inventory number 3629 in Amasya Museum. Documentation of the work, imaging with USB microscope, ph analysis, dry cleaning stages were done. In line with these applications, the current state of the work has been stabilized. Information about the period, composition, construction techniques, colors and dimensions of the work was collected and all the processes were documented