STEM eğitimine yönelik öğretmenlerin farkındalık düzeyleri ile öğrencilerin tutumlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examining of teachers' awareness levels along with students' attitudes towards STEM education according to various variables
- Tez No: 715982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, öğretmen ve öğrencilerin STEM eğitimine yönelik farkındalık düzeylerini çeşitli değişkenlere göre incelemektir. 2020-2021 eğitim öğretim yılında 8. sınıf öğrencileri. Araştırmanın evrenini temsil eden örneklemi Kahramanmaraş ilinde devlet ve özel okullarda görev yapan 266 Fen ve 211 İlköğretim Matematik öğretmeni ve bu okullarda öğrenim gören 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda öğrenim gören 663 öğrenci oluşturmaktadır. Bu çalışmanın örneklemi basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmanın amaçları doğrultusunda veri toplama aracı olarak STEM Tutum Ölçeği ve FeTeMM Farkındalık Ölçeği (FAS) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin FeTeMM farkındalıklarının çok yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Branş değişkenine göre FeTeMM farkındalığı olumlu bir bakış açısıyla incelendiğinde, fen bilimleri öğretmenlerinin matematik öğretmenlerine göre daha yüksek düzeyde oldukları sonucuna varılmaktadır. Cinsiyet değişkenine göre FeTeMM'ye yönelik farkındalığın olumlu bakış açılarında farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır. Cinsiyet değişkenine göre FeTeMM'ye yönelik farkındalığın olumsuz bakış açılarında erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. FeTeMM'ye yönelik farkındalığın olumsuz bakış açılarında mesleki kıdem değişkenine göre, mesleki kıdemi 11-20 yıl arasında olan öğretmenlerin, mesleki kıdemi 1-10 yıl arasında olan öğretmenlerden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda 5-6-7-8. sınıf öğrencilerinin fen, mühendislik, teknoloji ve 21. yy becerilerine yönelik tutumlarının yüksek düzeyde, matematik tutumlarının orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Özel okulda öğrenim gören öğrencilerin STEM tutumunun matematik alt boyutunun devlet okulunda öğrenim gören öğrencilere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Erkek öğrencilerin mühendislik ve teknoloji alt boyutlarına ilişkin tutumlarının kız öğrencilere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kız öğrencilerin 21. yy becerileri ve matematik alt boyutlarına yönelik tutumlarının erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 8. sınıf öğrencilerinin matematik alt boyutuna ilişkin tutumlarının 7. sınıf öğrencilerine göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to examine the awareness levels of teachers and students' attitudes towards STEM education according to various variables. The universe of the research consists of primary school science and mathematics teachers working in Kahramanmaraş and the 5th, 6th, 7th and 8th grade students in the 2020-2021 academic year. The sample representing the universe of the research consists of 266 Science and 211 Elementary Mathematics teachers working in public and private schools in Kahramanmaraş and 663 students from 5th, 6th, 7th and 8th grades studying in these schools. The sample of this study has been selected by simple random sampling method. For the purposes of the research, STEM Attitude Scale and FeTeMM Awareness Scale (FAS) have been used as data collection tools. As a result of the research, it has been concluded that teachers' awareness of FeTeMM is at a very high level and their negative perspectives are at a low level. When the awareness of FeTeMM is examined according to the branch variable in a positive perspective, it is concluded that science teachers are at a higher level than mathematics teachers. It has been concluded that there is no difference in the positive perspectives of awareness towards FeTeMM according to the gender variable. It has been concluded that male teachers are higher than female teachers, according to the gender variable in the negative perspectives of awareness towards FeTeMM. According to the variable of professional seniority in the negative perspectives of awareness towards FeTeMM , it has been concluded that teachers with professional seniority between 11-20 years are higher than teachers with professional seniority between 1 and 10 years. As a result of the research, it has been concluded that 5-6-7-8th grade students' attitudes are at a high level towards science, engineering, technology and 21st century skills, mathematics attitudes are at a moderate level. It has been concluded that the mathematics sub-dimension of the STEM attitude of the students studying in private school is higher than the students studying in public school. It has been concluded that male students' attitudes in terms of engineering and technology sub-dimensions are higher than female students. It has been concluded that female students' attitudes in terms of 21st century skills and mathematics sub-dimensions are higher than male students. It has been concluded that the attitudes of 8th grade students in terms of mathematics sub-dimension are higher than that of 7th grade students.