Psikiyatrik hastalıklarda uyku ile ilişkili yeme bozukluğu ve gece yeme sendromunun incelenmesi
Examination of sleep-related eating disorder and night eating syndrome in psychiatric disorders
- Tez No: 862775
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN YETKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Uyku ile ilişkili yeme bozukluğu, genellikle hızlı göz hareketlerinin olmadığı uyku evresinde görülen bir parasomni olarak tanımlanır ve uykudaki uyanıklıklar sırasında istemsiz bir şekilde ortaya çıkan tekrarlayıcı yemek yeme ya da içme atakları ile karakterizedir. Olguların çoğunda olay sırasında bilinç düzeyinde azalma vardır. Uyku ile ilişkili yeme bozukluğu varlığında ortaya çıkan temel sorunlar; garip ve uygunsuz hatta toksik özellikte gıda tüketimi, uyku ile ilişkili yaralanma, kilo artışı ve ek sağlık problemleridir. Gece yeme sendromu, ilk olarak 1955'te Stunkard tarafından tedaviye dirençli obezitesi olan hastalarda sabahları anoreksi, akșamları hiperfaji ve insomnia ile karakterize bir bozukluk olarak tanımlanmıştır. Gece yeme sendromu, yeme ve uyku sirkadiyen ritmlerinin birbirinden ayrılması, yeme biçiminde gecikme ile karakterize olup akşam hiperfajisi, gece uyanıp yemek yeme, sabah anoreksisi ve uyku bozukluğu gibi belirtilerle tanımlanmaktadır. Zamanla gece yeme sendromunun tanımında bazı değişiklikler olmuştur. Bu sendrom Diagnostik ve İstatistiksel Ruhsal Bozukluklar El Kitabı'nın beşinci baskısında“tanımlanmış diğer bir beslenme ya da yeme bozukluğu”tanısı altında değerlendirilmiştir. Psikiyatrik hastalıklarda uyku ile ilişkili yeme bozukluğu ve gece yeme sendromunun incelenmesi ile hangi hastalıklar ile komorbiditesinin daha sık olduğu tespit edilebilecek ve böylece çalışmamız gelecekteki çalışmalara yol gösterici olabilecektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel desende planlanan çalışmamız, SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği ve Polikliniği'nde yapılmıştır. Çalışmaya katılmak gönüllülük esasına göre yapılmıştır. Çalışma için hazırlanan veri toplama formunda, hastaların sosyodemografik özellikleri, hastalığı ile ilişkili tıbbi öykülerini sorgulayan sorular, Gece Yeme Sendromu Ölçeği, Huzursuz Bacaklar Sendromu Ölçeği, Epworth ölçeği, Pittsburg Uyku Kalite İndeksi, Uykusuzluk Şiddeti İndeksi, Sabahçıl Akşamcıl Ölçeği, Hamilton Depresyon Ve Anksiyete Değerlendirme Ölçeği, Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği bulunmaktadır. Anketler yüz yüze ve gerektiğinde telefon ile görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Uygulanan anketler belirlenen sürede beklenen sayıya ulaştığında SPSS programına girilerek uygun testler ile analiz edilmiştir.Verilerin analizi IBM SPSS Statistics programı kullanılarak yapılmıştır. p29,9 olan hastalarda,
Özet (Çeviri)
Sleep-related eating disorder is typically defined as a parasomnia observed during the non-REM sleep stage, characterized by recurrent episodes of involuntary eating or drinking that occur during periods of wakefulness within the sleep cycle. In most cases, there is a decreased level of consciousness during the episodes. The core issues associated with the presence of sleep-related eating disorder include the consumption of strange and inappropriate, even toxic, substances, sleep-related injuries, weight gain, and additional health problems.Night eating syndrome was initially defined by Stunkard in 1955 as a disorder characterized by morning anorexia, evening hyperphagia, and insomnia in individuals with treatment-resistant obesity. Night eating syndrome is characterized by a dissociation between eating and sleep circadian rhythms, marked by delayed eating patterns, evening hyperphagia, nocturnal awakenings for eating, morning anorexia, and sleep disturbances. In night eating syndrome, the biological rhythms of eating and sleep are uncoupled, although the sleep cycle remains intact. Over time, there have been some changes in the definition of night eating syndrome. In the DSM-V, this syndrome is evaluated under the diagnosis of 'Other Specified Feeding or Eating Disorder'.The examination of sleep-related eating disorders and night eating syndrome in psychiatric illnesses can help identify their more frequent comorbidities with other disorders. This study may serve as a guiding framework for future research, providing insights into the association of these disorders with specific psychiatric conditions and paving the way for further investigations. Materials and Methods: The cross-sectional study was conducted at the Gulhane Training and Research Hospital, Department of Psychiatry, and Outpatient Clinic, affiliated with the University of Health Sciences. Participation in the study was on a voluntary basis. The data collection form prepared for the study included questions regarding patients' sociodemographic characteristics, medical histories related to the illness, The Night Eating Syndrome Scale, Restless Legs Syndrome Scale, Epworth Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, Insomnia Severity Index, Morningness-Eveningness Scale, Emotional Eating Scale, and Hamilton Depression and Anxiety Evaluation Scale. The surveys were administered through face-to-face interviews and, if necessary, through telephone interviews. Once the administered surveys reached the expected number within the specified timeframe, they were entered into the SPSS program and analyzed using appropriate statistical tests.A total of 401 patients were included in the study. The mean age of the patients was 42,09±15,38 years, with a minimum age of eighteen and a maximum age of eighty eight. The mean Body Mass Index (BMI) of the patients was 26,64±5,32 (kg/m2), with 45,6% of them having a normal BMI. Of the patients, 55,1% were female, 51,4% were married, 31,4% had a university degree, and 47,9% were unemployed. Smoking was observed in 43,6% of the patients, and alcohol use was found in 9%. It was determined that generalized anxiety disorder had the highest prevalence among patients (21,7%). Additionally, the rates of restless legs syndrome and sleep apnea were found to be 8% and 5,5%, respectively, outside of psychiatric diagnoses.The usage rates of medications among patients were as follows: Antidepressant usage was 51,1%, sedative antidepressant usage was 8,5%, quetiapine usage was 7,5%, olanzapine usage was 7,5%, risperidone usage was 6,2%, mood stabilizer usage was 6,5%, valproic acid usage was 6%, and benzodiazepine usage was 2,2%. It was observed that the most commonly used medication among patients was antidepressants (51,1%).The average score for night eating syndrome among patients was 16,65±9,15, with a minimum score of one and a maximum score of forty eight. Sleep-related eating disorder was identified in 0,7% of the patients, and night eating syndrome was observed in 20,7% of the patients.A difference was observed in the ages between patients with and without night eating syndrome (p29,9 (p29,9.