Sağlık kurumlarına yönelik entelektüel sermaye ölçeği geliştirme ve hemşirelerde yenilikçi iş davranışı ile ilişkisini belirleme
Development of A scale to measure intellectual capital for healthcare agencies, and identifying its relation with innovative business behavior
- Tez No: 716018
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Amaç: Araştırma, sağlık kurumlarının entelektüel sermayelerini değerlendirebilmelerine yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek ve entelektüel sermaye ile hemşirelerin yenilikçi iş davranışları arasında ilişki olup olmadığını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırma entelektüel sermaye ölçeği geliştirilmesi ve yenilikçi iş davranışı ile ilişkisinin araştırılması olarak iki bölümde çalışılmış ve metodolojik, ilişki arayıcı ve tanımlayıcı tasarımlar kullanılmıştır. İlk bölümün örneklemini; kamu, üniversite ve özel hastanelerde çalışan 511 sağlık çalışanı, ikinci bölümünü; kamu, üniversite ve özel hastanelerde çalışan 422 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verileri;“Kişisel ve Mesleki Bilgiler Formu”,“Entelektüel Sermaye Ölçeği (ESÖ)”ve“Yenilikçi Davranış Ölçeği (YDÖ)”aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma için İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğü Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırmaları Etik Kurulu Başkanlığı'ndan etik kurul izni alınmıştır. Araştırma verileri Microsoft Excel 2016 yazılımı kullanılarak bilgisayar ortamına aktarılmış ve analizlerin uygulanmasında SPSS 26 ve AMOS 24 istatistik yazılımlarından faydalanılmıştır. Bulgular: Ölçek geliştirme aşamasında kapsam geçerlik indeksi 0,94 olarak hesaplanmıştır. Toplam 34 maddeden oluşan ölçek; insan, yapısal ve sosyal/müşteri sermayesi olarak üç alt boyuttan oluşmaktadır. Alt boyutlarının Cronbach alfa değerleri 0,882-0949 arasında ve ölçek Cronbach alfa değeri de 0,954 ile yüksek güvenirliktedir. Yapı geçerliği analizlerinde ise modele ilişkin uyum indekslerinde değerlerin iyi uyum değer sınırları içerisinde olduğu görülmektedir (Χ²/sd: 2,071; NFI: 0,976; GFI: 0,979; AGFI: 0,977, SRMR: 0,067). Hemşirelerin entelektüel sermaye ölçeği genel puan ortalaması; insan sermayesi puan ortalaması 3,48 (±0,72), yapısal sermaye puan ortalaması 3,01(±0,70), sosyal/müşteri sermayesi puan ortalaması 3,56 (±0,72) ve entelektüel sermaye toplam puan ortalaması 3,35(±0,60) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was carried out to develop a valid and reliable measurement tool for health institutions to be able to assess their intellectual capital, and evaluate if there was a relation between intellectual capital and innovative business behaviors of nurses. Method: The research was conducted in two parts with one part being developing an intellectual capital scale and the other studying its relation with innovative business behavior using methodological, relation seeking and identifying designs. The sample of the first part was composed of 511 healthcare professionals, while the second part was composed of 422 nurses working in public, university and private hospitals. Study data was collected using“personal and professional Information Form”,“Intellectual Capital Scale (ICS)”and“Innovative Behavior Scale (IBS)”. An ethical committee permission was obtained from the Istanbul University-Cerrahpaşa Rectorate Social and Human Sciences Studies Ethical Committee. Study data was transferred to electronic environment using Microsoft Excel 2016 software, and SPSS 26 and AMOS 24 statistical software programs were utilized in running analyses. Findings: Validity Index was calculated to be 0.94 at the scale development step. Composed of 34 items in total, the scale consists of three subscales of human, structural and social/customer capital. Ranging between 0,882 and 0949 the Cronbach alpha values of the subscales, and Cronbach alpha value of 0,954 of the scale are of high confidence. As for the structure validity analyses, it is seen that values are between the good fit value limits in the model related fit indices (Χ²/sd: 2,071; NFI: 0,976; GFI: 0,979; AGFI: 0,977, SRMR: 0,067). The intellectual capital scale mean general score of the nurses was identified as human capital mean score of 3,48 (±0,72), structural capital mean score of 3,01(±0,70), social/customer capital mean score of 3,56 (±0,72) and intellectual capital total mean score of 3,35 (±0,60).