Karadeniz orijinli hamsi (engraulis encrasicolus) ve çaça (sprattus sprattus) balıklarından elde edilen balık unlarının besin madde bileşimi
The nutrient composition of FISH MEALS produced from anchovy (engraulis encrasicolus) and sprat (sprattus sprattus) originated FROM the BLACk SEA
  1. Tez No: 716019
  2. Yazar: SONGÜL ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Balık unu, balık rasyonlarında kullanılan en önemli hammaddelerden birisidir. Yapılan bu çalışmanın amacı Karadeniz'de avlanan hamsi (Engraulis encrasicolus) ve çaça (Sprattus sprattus) balıklarının işlenmesi ile üretilen balık unlarının besin madde kompozisyonunun değerlendirilmesidir. Çalışmada, 2016-2019 yılları arasında üretilen Karadeniz orijinli 44 adet hamsi balığı, 29 adet çaça balığı unu olmak üzere toplam 73 adet balık unu numunesinin yakın kızıl ötesi spektroskopi (NIRS) yöntemi ile belirlenmiş besin madde bileşimine ilişkin analiz sonuçları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Fish meal is one of the most important raw materials used in fish rations. The aim of this study is to evaluate the nutrient composition of the fish meal produced by processing the anchovy (Engraulis encrasicolus) and sprat (Sprattus sprattus) fish caught in the Black Sea. In the study, the analysis results of the nutrient composition determined by the near-infrared spectroscopy (NIRS) method of a total of 73 fish meal samples, 44 anchovy fish and 29 sprat fish meal, produced between 2016-2019, were used.