Kurumsal kimlik ve kurumsal itibar arasındaki ilişki: Gümüşhane Üniversitesi üzerine bir araştırma
The relationship between corporate identity and corporate reputation: A research on Gümüşhane University
  1. Tez No: 716051
  2. Yazar: TOLGA BEBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, İşletme, Education and Training, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kurumsal kimliğin kurumsal itibar üzerinde etkili bir unsur olabileceği, aralarında anlamlı bir ilişki olduğu varsayımına dayalı olarak yürütülen bu çalışmanın temel amacı, Gümüşhane Üniversitesi'nin akademik ve idari personel nezdinde algılanan itibar düzeyini, kurumsal kimlik konusunda önemli etkenleri belirlemeye yöneliktir. Bu çerçevede, kurumsal itibarın kurumsal kimlik üzerindeki etkisi ve kurumsal itibar ile kurumsal kimlik arasındaki ilişki önemli bir boyut kazanmaktadır. Çalışma kapsamına, Gümüşhane Üniversitesi'nde görev yapmakta olan idari ve akademik personel dâhil edilmiştir. Araştırmada nicel yönteme dayalı veri toplama tekniklerinden anket tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 (Statistical Package For Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizlerde, değişkenler arasındaki ilişkileri, değişkenler arasındaki farklılıkları ve değişkenlerin birbirleri üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik analiz teknikleri kullanılarak araştırma sorularına cevap aranmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda araştırmaya katılanların kurumsal itibar algılarını oluşturan boyutlar (duygusal cazibe, liderlik, ürün ve hizmetler, güvenilir olma, sosyal sorumluluk, vizyon ve kurumsal kimlik) arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılanların kurumsal itibar ve kurumsal kimlik algılarının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, which is based on the assumption that corporate identity can be an effective factor on corporate reputation and a meaningful relationship between them, is to determine the perceived reputation level of Gümüşhane University's academic and administrative staff, and important factors in corporate identity. In this context, the effect of corporate reputation on corporate identity and the relationship between corporate reputation and corporate identity gain an important dimension. Administrative and academic staff working at Gümüşhane University were included in the scope of the study. In the study, data were collected using the questionnaire technique, one of the quantitative data collection methods. The data obtained were analyzed using the SPSS 20 (Statistical Package for Social Sciences) program. In these analyzes, it was tried to find answers to the research questions by using analysis techniques to determine the relationships between the variables, the differences between the variables and the effects of the variables on each other. As a result of the research, it was concluded that there is a positive and significant relationship between the dimensions (emotional attraction, leadership, products and services, reliability, social responsibility, vision and corporate identity) that make up the corporate reputation perceptions of the participants. In addition, it was concluded that the perceptions of corporate reputation and corporate identity of the participants were at a high level.