Cauchy and goursat problems for second-order partial differential equations and the solution of these problems
İkinci mertebeli kısmi diferansiyel denklemler için cauchy ve goursat problemleri ve bu problemlerin çözümü üzerine
  1. Tez No: 716052
  2. Yazar: MÜRSEL CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tezde gösterilmiş kaynaklar incelenerek Cauchy ve Goursat problemleri ikinci mertebeli kısmi diferansiyel denklemler için ele alındı ve ayrı ayrı örneklerde bu problemlerin çözümü gösterildi. İkinci mertebeli kısmi diferansiyel denklemlerin genel çözümünü bulmak için bu denklemlerin kanonik (sade) şekle getirilmesinin yöntemi gösterildi ve bazı kısmi diferansiyel denklemlerin genel çözümlerinin bulunması gösterildi. İkinci mertebeli kısmi türevli diferansiyel denklemlerin karakteristik denklemleri tanımlandı ve karakteristik denklemlerin çözümünün varlığı için gerek ve yeter şartı gösteren teorem verildi ve ispatlandı.
Özet (Çeviri)
By analyzing the sources cited in this thesis, Cauchy and Goursat problems are discussed for second-order partial differential equations and the solutions of these problems are shown in separate examples. In order to find the general solution of second order partial differential equations, the method of converting these equations to canonical (simple) form is shown, and the general solutions of some partial differential equations are shown. The characteristic equations of second order partial differential equations are defined and the theorem showing the necessary and sufficient condition for the solution of characteristic equations is given and proved.