Association between perceived partner responsiveness and binge eating behavior: Mediating role of the interpersonal emotion regulation
Algılanan partner duyarlılığı ve tıkanırcasına yemek yeme davranışı arasındaki ilişki: Kişilerarası duygu düzenlemesinin aracı rolü
  1. Tez No: 527332
  2. Yazar: AHMET FURKAN TOSYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HARMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın temel amacı algılanan partner duyarlılığı (APD), romantik partnerlerin birlikte duygu düzenlemesi ve tıkanırcasına yeme davranışı arasında ilişki olup olmadığını incelemektir. Ortalama ilişki süresi 8.04 yıl olan 148 yetişkin kadın ve onların erkek romantik partnerlerinden (18-61 yaş arası) veri toplanmıştır. Diyadik olarak toplanan veriler, aktör-partner karşılıklı bağımlılığı modellemesi çerçevesinde analiz edilmiştir. Partnerler arası duygu düzenlemesinin, APD ve tıkanırcasına yeme davranışı arasındaki ilişkide aracı olduğu bir model sunulmuştur. Sonuçlar, APD ve tıkanırcasına yeme davranışı arasında direk bir ilişki olmadığını göstermiştir. Bununla beraber, partnerlerin birlikte duygu düzenlemeleri üzerinde anlamlı aktör ve partner APD etkileri bulunmuştur. Ayrıca, kadınların karşılıklı duygu düzenlemesinin aracı olarak rol oynadığı dört tane anlamlı ilişki bulunmuştur. Kadınların birlikte duygu düzenleme skorlarının, aktör ve partner APD'nin katılımcıların kendi tıkanırcasına yeme davranışı üzerindeki etkileri bağlamında aracılık ettiği bulunmuştur. Kadın katılımcıların birlikte duygu düzenlemesinin ayrıca, aktör APD'nin erkek katılımcıların tıkanırcasına yeme davranışı üzerindeki etkisi bağlamında da aracılık ettiği bulunmuştur. Endirekt anlamlı ilişkiler; vücut memnuniyetsizliği skorlarının katılımcıların kendi tıkanırcasına yeme davranışları üzerindeki etkileri kontrol edildiğinde de anlamlı çıkmıştır. Elde edilen bulgular APD ve tıkanırcasına yeme davranışı arasındaki ilişkiye yönelik ilk olma özelliği taşımaktadır. Ayrıca, bu çalışma tıkınırcasına yeme davranışını kişiler arası duygu düzenlemesi bağlamında inceleyen ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Main aim of this study is to investigate whether there were relationship between perceived partner responsiveness (PPR), co-regulation between romantic partners, and binge eating. Data were collected from 148 adult females and their male romantic partners (18-61 years old) with mean relationship duration of 8.04 years. Dyadic data was analyzed through actor-partner interdependence model framework. We proposed a model where co-regulation between partners mediates the relationship between PPR and binge eating. Results showed that there was not direct association between any of PPR and binge eating scores of participants. However, significant direct associations were found regarding both actor and partner effects of PPR on co-regulation between romantic partners. Besides, there were four mediational pathways where co-regulation of females mediated the associations. Co-regulation of females mediated the association between both actor and partner effects of PPR on their binge eating scores. Co-regulation of female participants also mediated actor effect of PPR on binge eating scores of male participants. Indirect significant associations still remained after controlling for influence of body dissatisfaction on binge eating scores. These findings are the first to illustrate relationship between PPR and binge eating. Also, this study is the first attempt to examine binge eating in terms of interpersonal emotion regulation processes.