Kalça cerrahisi vakalarında uygulanan perikapsüler sinir grup blokta (PENG) kullanılan bupivakain volüm konsantrasyon ilişkisi
Volume and concentration relationship of bupivacaine for pericapsular nerve group block in hip surgery
- Tez No: 779816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR OKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Çalışmada, kalça fraktürü nedeniyle spinal anestezi altında opere olacak olan hastalarda uygulanan perikapsüler sinir grup bloğu için farklı volüm ve konsantrasyonlarda lokal anestezik Bupivakaininin spinal anestezi sırasında konumlandırma ağrısı ve postoperatif analjezi üzerine etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Etik kuruldan onay (19.09.2022 tarih ve 108 sayılı karar) alındıktan sonra hasta yazılı onamları alınmasını takiben, spinal anestezi altında kalça fraktürü nedenli opere olacak ve perikapsüler sinir grup bloğu uygulanacak olan 112 hasta çalışmaya dahil edildi. Prospektif gözlemsel olarak yürütülen çalışmamızda hastalara ait yaş, cinsiyet, eşlik eden hastalıklar, uygulanan bupivakain volümü ve konsantrasyonu hastanın oturma açısı, ASA skoru, perioperatif ve postoperatif komplikasyonlar, blok öncesi NRS skoru (NRS 1), blok sonrası NRS skoru (NRS 2), spinal anestezi sırasında (konumlandırma) ağrı skoru (NRS 3), postoperatif ağrı skoru (NRS 4), postoperatif analjezik ihtiyacı, hastanın 24. saatinde tekrar vizit yapılarak belirlenen deliryum skoru (4AT) değerlendirildi. 20 ml (%0,25) bupivakain uygulanan grup Grup D, 30 ml (%0,16) bupivakain uygulanan grup Grup Y olarak adlandırıldı. Gruplar arasındaki NRS skorları karşılaştırıldı. Bulgular: Grup D (n=55) ve Grup Y (n=57) demografik veriler karşılaştırıldığında; yaş (Grup D için 78.45±14.15, Grup Y için 73.36±15.78, p=0.04) ve komorbiditelerin [her iki grup için de 2 (0-5), p=0.03 Grup Y hastalarında daha düşük olduğu görüldü. Çalışma grupları arasında spinal konumlandırma sırasındaki ve postoperatif dönemdeki NRS skorları ve analjezik ihtiyacı bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
VOLUME AND CONCENTRATION RELATIONSHIP OF BUPIVACAINE FOR PERICAPSULAR NERVE GROUP BLOCK IN HIP SURGERY ABSTRACT Objectives: In this study, we aimed to compare the efficacy of different volumes and concentrations of local anesthetic (Bupivacaine) for pericapsular nerve group block on positioning pain during spinal anesthesia and postoperative pain in patients who are scheduled for hip fracture surgery under spinal anesthesia. Material and Methods: Following the approval of the ethics committee of our hospital, 112 patients who were scheduled for hip fracture surgery under spinal anesthesia and were administered pericapsular nerve group block before surgery were included in the study. In this prospective observational study, patients' age, gender, concomitant diseases, bupivacaine volume and concentration during pericapsular extensor nerve group block, sitting angle during spinal anesthesia, ASA physical status scores, complications, pre-block NRS score (NRS 1), post-block NRS score (NRS 2), pain score during spinal anesthesia (NRS 3), postoperative pain score (NRS 4), postoperative analgesic requirements, delirium score (4AT) at 24 hours were recorded. The patients who were administered PENG block with low volume [20 ml (0.25%)] of bupivacaine were included in Group D, while the patients who were administered PENG block with high volüme [30 ml (0.16%)] bupivacaine were included in Group Y. Recorded data were compared between the groups. Results: When the demographic data between the groups were compared, it was seen that age (78.45±14.15 for Group D, 73.36±15.78 for Group Y, p=0.04) and comorbidities [2 (0-5), p=0.03 for both groups] were lower in Group Y patients. There was no statistically significant difference between the study groups in terms of NRS scores and analgesic need during spinal positioning and in the postoperative period.