Spinal anestezi altında sezaryen olan hastalarda postoperatif analjezide ultrason eşliğinde erektör spina plan bloğunun etkinliğinin değerlendirilmesi
Analgesic efficacy of erector spinae plane block for postoperative analgesia of patients undergoing cesarean section under spinal anesthesia
  1. Tez No: 716196
  2. Yazar: MEHTAP KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKCE GİŞİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Erektör spina plan (ESP) bloğu paraspinal bölgede uygulanan, visseral ve somatik analjezik etkinliği olan bir interfasial plan bloğudur. Çalışmamızda spinal anestezi altında Pfannenstiel kesisi ile yapılan sezaryen sonrası ESP bloğunun postoperatif analjezik etkinliğini araştırdık. Materyal/Metod: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar ve Etik kurulunun ve hastanın onayı alınarak elektif şartlarda spinal anestezi altında sezaryen operasyonu olan ASA II toplam 54 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak kontrol grubu (Grup K) ve ESP bloğu yapılan grup (Grup E) olarak iki gruba ayrıldı. Cerrahinin bitmesiyle birlikte Grup E hastaları lateral dekübit pozisyonuna alınıp T12 vertebra seviyesinden in-plane teknikle 20 ml %0,25 bupivakainle bilateral ESP bloğu yapıldı. Her iki grup hastaya parenteral olarak tramadol içeren hasta kontrollü analjezi ve 8 saatte bir parasetamol 1 gr uygulandı. Operasyon sonrası 1, 2, 6, 12, 24. Saatlerde istirahat ve hareket sırasındaki Vizüel Analog skala (VAS) skoru değerlendirildi. VAS 4 ve üzerinde ise intramuskuler 75 mg Diklofenak sodyum ile ek analjezi uygulandı. 24 saatin sonunda kullanılan analjezik miktarı, ek analjezik gereksinimi, VAS skorları, yan etki gelişimi, mobilizasyon ve gaz çıkış saatleri ile hasta ve cerrah memnuniyetleri kaydedildi. İstatistiksel analiz SPSS 22 programı ile ; bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi ve Kikare analizi uygulanarak yapıldı. iv Bulgular: Grup E'de 24 saatlik opioid tüketimi Grup K'ye göre anlamlı olarak daha az bulundu Grup K 343 mg Tramadol kullanırken, Grup E'nin 133 mg Tramadol ihtiyacı olmuştur. (p=0,000) VAS skorları 1., 2., 6. ve 12. saatlerde istirahatte daha düşük bulundu. Ayrıca Grup E'de kurtarıcı analjezik ihtiyacı anlamlı şekilde az saptandı. Mobilizasyona başlama saatleri arasında fark görülmezken, gaz çıkışı saatleri arasında fark istatistiksel açıdan Grup E lehine anlamlı çıkmıştır. Hasta memnuniyeti Grup E'de artmışken, cerrah memnuniyetinde gruplar arasında istatistiksel açıdan fark görülmedi. (p>0,05) Sonuç: Bu çalışmaya göre, spinal anestezi altında sezaryen sonrası ağrıyı tedavi etmek için ultrasonografi eşliğinde bilateral alt torasik ESP Bloğu kontrol grubuna göre daha etkin analjezi sağlamış ve opioid tüketimini azaltmıştır. Sezaryen sonrası ağrı tedavisinde ESP Bloğu, multimodal analjezik yöntemlerin bir parçası olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Erector spina plane (ESP) block is an interfacial plane block with visceral and somatic analgesic activity, applied in the paraspinal region. In our study, we investigated the postoperative analgesic efficacy of ESP block after cesarean section with Pfannenstiel incision under spinal anesthesia. Material and Method: A total of 54 ASA II patients who had cesarean section operation under spinal anesthesia under elective conditions were included with the approval of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital Clinical Research and Ethics Committee and the consents of the patients. The patients were randomly divided into two groups as the control group (Group K) and the ESP block group (Group E). At the end of the surgery, Group E patients were placed in the lateral decubitus position and bilateral ESP block was performed with 20 ml of 0.25% bupivacaine using the in-plane technique at the level of the T12 vertebra. Patient-controlled analgesia containing tramadol and 1 g of paracetamol every 8 hours were administered parenterally to both groups of patients. At postoperative 1, 2, 6, 12, 24th hours, the Visual Analogue Scale (VAS) score was evaluated at rest and during movement. If the VAS was 4 or more, additional analgesia was administered with 75 mg diclofenac sodium intramuscularly. At the end of 24 hours, the amount of analgesic used, additional analgesic requirement, VAS scores, development of side effects, mobilization and gas exit times, and patient and surgeon satisfaction were recorded. Statistical analysis was done with SPSS 22 program, t-test, Mann-Whitney U test, and Chi-square analysis were applied in independent groups. vi Results: In Group E, 24-hour opioid consumption was found to be significantly lower than in Group K. Group K used 343 mg of Tramadol, while Group E needed 133 mg of Tramadol. (p=0.000) VAS scores were lower at 1st, 2nd, 6th, and 12th hours at rest. Also, the need for rescue analgesics was found to be significantly less in Group E. While no difference was observed between the mobilization onset times, the difference between the gas exit times was statistically significant in favor of Group E. While patient satisfaction increased in Group E, there was no statistically significant difference in terms of surgeon satisfaction between the groups. (p>0.05) Conclusion: According to this study, USG-guided bilateral lower thoracic ESP block to treat post-cesarean pain under spinal anesthesia provided more effective analgesia and reduced opioid consumption compared to the control group. ESP block can be used as a part of multimodal analgesia methods in the treatment of post-cesarean section pain.