Spinal anestezi altında elektif sezaryen operasyonu olan hastalarda ultrason eşliğinde uygulanan 'Transversalis Fasya Plan' ve 'Transversus Abdominis Plan' bloklarının postoperatif ağrı, hasta memnuniyeti ve opioid tüketimi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of 'Transversalis Fascia Plan' and 'Transversus Abdominis Plan' blocks applied with ultrasound on postoperative pain, patient satisfaction and opioid consumption in patients having elective cesarean section under spinal anesthesia
- Tez No: 770432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SONER ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Transversalis Fasya Plan(TFP) ve Transversus Abdominis Plan(TAP) blokları sezaryen gibi birçok alt abdominal girişimlerde postoperatif analjezi sağlamak amacıyla kullanılmaktadırlar. Spinal anesteziden de bazı ameliyatlarda analjezi etkinliğinden postoperatif dönemde de devam edebilmesi nedeniyle faydalanılmaktadır. Bu çalışmada spinal anestezi altında sezaryen olan hastalarda postoperatif multimodal analjezi amacıyla yapılan TFP ve TAP bloklarının postoperatif etkilerini retrospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık. Spinal anestezi altında elektif sezaryen ameliyatı olmuş hastalar retrospektif olarak tarandı. ASA skoru ≥III, 36-42.gestasyonel hafta dışındakiler, vücut kitle indeksi ≥35kg/m2 olan, çalışmaya katılmayı reddeden ve verilerinde eksiklik olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Geriye kalan hastaların dosyaları ve verileri ayrıntılı olarak incelendi. Hastalar grup TFP(n:40) TFP blok, grup TAP(n:40) TAP blok uygulanan ve grup Kontrol(n:40) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Hastaların dosyalarından, demografik verileri, postoperatif istirahat ve hareketteki NRS değerleri, analjeziğe ilk ihtiyaç duydukları zaman, gelişen komplikasyonlar, toplam NSAİİ ve opioid tüketimi kaydedildi. Hastaların işlemlerden duydukları memnuniyet, hastalara telefon ile ulaşılarak değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri benzerdi. Grup TFP ve Grup TAP, Kontrol Grubuna göre anlamlı olarak daha düşük NRS değerleri, daha az NSAİİ kullanımı ve daha düşük komplikasyon sayısına sahipti. Blok uygulanan gruplarda opioid tüketilmesine ihtiyaç olmadı. Kontrol grubunda 4.saate kadar NSAİİ, 8.saate kadar ise opioid tüketimi olmamasına rağmen, zaman geçtikçe ek analjezik gereksinimin arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Transversalis Fascia Plan(TFP) and Transversus Abdominis Plan(TAP) blocks are used to provide postoperative analgesia in many lower abdominal procedures such as cesarean section. Spinal anesthesia is also used in some surgeries because its analgesia effectiveness can continue in the postoperative period. In this study, we aimed to retrospectively compare the postoperative effects of TFP and TAP blocks for postoperative multimodal analgesia in patients who underwent cesarean section under spinal anesthesia. Patients who had elective cesarean section under spinal anesthesia were reviewed retrospectively. Patients with an ASA score of ≥III, except for 36-42 weeks of gestation, with a body mass index of ≥35kg/m2, who refused to participate in the study, and who had insufficient data were excluded from the study. The files and data of the remaining patients were examined in detail. The patients were divided into three groups as Group TFP(n:40) TFP block, Group TAP(n:40) treated with TAP block, and Group Control (n:40). Demographic data, NRS values in postoperative rest and movement, when they first needed analgesics, developing complications, total NSAID and opioid consumption were recorded from the files of the patients. The satisfaction of the patients with the procedures was evaluated by contacting the patients by phone. The demographic characteristics of the patients were similar. Group TFP and Group TAP had significantly lower NRS values, less NSAID use and lower number of complications compared to the Control Group. There was no need for opioid consumption in the block applied groups. Although there was no NSAID consumption until the 4th hour and no opioid consumption until the 8th hour in the Control Group, it was observed that the need for additional analgesics increased as time passed.