Yeni tanı alan HIV pozitif hastalarda tedaviye başlama zamanınıetkileyen faktörler
Factors affecting the time to start treatment in HIV-positive patients with NEW diagnosis
  1. Tez No: 716307
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKKOL ÇAMURCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİHA ŞENBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı yeni tanı alan HIV pozitif hastalarda antiretroviral tedavi (ART) başlama zamanını etkileyen faktörleri belirlemek ve ART başlama zamanının demografik ve klinik özellikler ile olan ilişkisini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nde 1 Aralık 2019 ve 1 Mart 2021 tarihleri arasında HIV enfeksiyonu tanısı alan, yatarak veya ayaktan takip edilen, ART planlanan,18 yaş ve üstü hastalar dahil edildi. Olguların demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri ile ilgili bilgiler hastane bilgi sisteminden ve hasta dosyalarından elde edildi. ART başlama zamanı >30 gün olanlar 1. Grup ve 30 gün olanlar 2. Grup olacak şekilde iki grup belirlendi. Verilerin analizinde, IBM SPSS Statistics 18 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Bulgular: Doksanbir olgumuzun 83'ü (%91.2) erkek 8'i (%8.8) kadındı. Yaşları 18-71 arasında değişmekte olup; ortama yaş 35.8±11.5 idi ve 25-34 yaş grubundakiler (%32) çoğunluğu oluşturmaktadır. Olguların 38'inde (%41.8) olası bulaş yolu homoseksüel cinsel ilişki iken 30'unda (%33) bulaş yolu belirlenememiştir. HIV testi yapılma nedenlerini incelediğimizde; %39.5'inde tarama amaçlı, %35,2'sinde endikasyon doğrultusunda ve %25.3'ünde ise hastanın kendi isteği üzerine testin istenmesiydi. Tanı sırasında CD4+ T lenfosit sayısı ortalama 426301/μl'dir ve %43.9'unda 350/μl'nin altındadır. Tanı konulan ve tedavi için takibe alınan 91 olgunun 86'sına (%94.5) ART başlanmıştır. ART başlama zamanı minimum 0 gün, maksimum 146 gün; ortalama 30 gün ve medyan süresi 24 gündür. ART başlama zamanını etkileyen faktörleri değerlendirdiğimizde; tüm olguların %95.3'ünde tanı anında istenen test sonuçlarının beklenmesi, %26.7'sinde fırsatçı enfeksiyonların araştırılması, %22.1'inde geç başvuru ve/veya uyumsuzluk, %12'sinde sifiliz tedavisinin önceliklendirilmesi, %5.8'inde fırsatçı enfeksiyon tedavisi, %5.8'inde Genel Sağlık Sigorta (GSS) işlemlerinin tamamlanması ve %5.8'inde COVID-19 pandemisinin getirdiği kısıtlamalar olduğu belirlenmiştir. ART başlama zamanı >30 gün olan 1. Grup'ta ve =
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to determine the factors affecting the onset time of ART in newly diagnosed HIV-positive patients and to determine the relationship between the onset of ART and the demographic and clinical characteristics of the cases. Method: Patients aged 18 years and over who were diagnosed with HIV infection between 1 December 2019 and 1 March 2021, followed up in an inpatient or outpatient setting and planned for ART at the Istanbul Haydarpasa Numune Traınıng And Research Hospital Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic, Hamidiye Faculty of Medicine, University of Health Sciences was included to our study. Information about the demographic, clinical and laboratory characteristics of the cases was obtained from the hospital information system and patient files. Two groups were determined as Group 1 with ART onset time >30 days and Group 2 with =30 days and in the 2nd group with =