Psikolojik hizmet sağlayıcıları için işyeri iyilik hali ölçeği'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği
The validity and reliability of the turkish version of the psychological practitioner workplace well‐being measure
- Tez No: 716309
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
AMAÇ: Bu araştırmada, Psikolojik Hizmet Sağlayıcıları İçin İşyeri İyilik Hali Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma metodolojik tipte olup; araştırmaya ait veriler, herhangi bir kurumda psikiyatri asistanı, psikiyatri uzmanı ve klinik psikolog olarak çalışan 302 psikolojik hizmet sağlayıcısı katılımcıdan internet üzerinden anket yoluyla toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Psikolojik Hizmet Sağlayıcıları İçin İşyeri İyilik Hali Ölçeği Türkçe formu, Genel Sağlık Anketi-12 ve Yaşam Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin çevirisinde“çeviri-geri çeviri yöntemi”kullanılmıştır. 11 uzmanın görüşü alınarak Kapsam Geçerlik Oranı ve Kapsam Geçerlik İndeksi Lawshe tekniğine göre hesaplanmıştır. Ölçeğin geçerliliğini değerlendirmede; açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve benzer ölçek (yakınsak) geçerlilik analizi uygulanmıştır. Ölçeğin güvenilirliğini değerlendirmede ise; madde-toplam puan korelasyonları, Cronbach alfa ve Guttman Split Half katsayıları ve test-tekrar test güvenilirlik katsayısı hesaplanmıştır. Ölçek toplam puanı ile ilişkili değişkenlerin değerlendirilmesinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis testleri ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Verilerin çoklu analizinde çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. BULGULAR: Ölçek çevirisinin tamamlanmasından sonra; ölçeğin Kapsam Geçerlilik İndeksi 0,66 hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Aim of this study was to evaluate validity and reliability of the Turkish version of the Workplace Well‐Being of Psychological Practitioners Scale. METHOD: This research is of methodological type and the data belonging to the research were collected through an online questionnaire from 302 psychological practitioners working in any institution as psychiatry assistants, psychiatrists and clinical psychologists. Personal Information Form and Turkish form of Workplace Well‐Being of Psychological Practitioners Scale, General Health Questionnaire-12 and Life Satisfaction Scale were used as data collection tools.“Translation-back translation method”was used in the translation of the scale. Content Validity Ratio and Content Validity Index were calculated according to the Lawshe technique, taking the opinion of 11 experts. In evaluating the validity of the scale; exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis and convergent validity analysis were applied. In evaluating the reliability of the scale; item-total score correlations, Cronbach alpha and Guttman Split Half coefficients, and test-retest reliability coefficient were calculated. Mann Whitney U, Kruskal Wallis tests and Spearman correlation analysis were used to evaluate the variables related to the scale total score. Multiple linear regression analysis was applied in the multivariant analysis of the data. RESULTS: After the scale translation is completed; Content Validity Index was calculated as 0.66.