Retro hareketin engellilerde denge, beceri ve esneklik üzerine etkisi
Effect of retro movement on balance, skills and flexibility of the disabled
  1. Tez No: 716337
  2. Yazar: HATEM GÜL TOKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANOLYA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Retro hareketlerin engellilerde denge beceri ve esneklik üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya gerekli etik izinler ilgili kurum ve kuruluşlardan alınarak başlanmıştır. Araştırmaya Mersin'in Tarsus İlçesinde Yinede Sevgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Okulu'nda okuyan 5-23 yaş grubu 25'i Deney Grubu 15'i Kontrol Grubu olmak üzere 40 öğrenci dahil edilmiştir. Öğrenciler, Helsinki Kriterleri'ne uygun olarak gönüllü onam formu ve velilerinden alınan izinle gönüllülük esasına göre bu çalışmaya dahil edilmişlerdir.Gruplar rastgele örneklem tekniği ile deney ve kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Deney grubuna 4 hafta boyunca haftada 2 gün, günde 30 dakikalık Retro hareket antrenman programı uygulanmıştır. Retro hareket içeriklerinden seçilen geri geri koşma, geri geri yürüme ve geri geri nesneye dokunma 15'er dakikalık programlar oluşturularak uygulanmıştır. Kontrol grubu ise müfredata göre derslerini işlemişlerdir. Deney Grubu yaş ortalamasının =15.04 4.55 olduğu ve yaşlarının 8 ile 23 yaş aralığında olduğu görülmektedir. Benzer şekilde kontrol grubu yaş ortalamasının =10.13 4.50 olduğu ve yaşlarının 5 ile 18 yaş aralığında olduğu görülmektedir. Katılımcıların engel düzeyleri raporlarına göre düzenlendikten sonra yaş, boy, kilo,Ydenge, prokin, kalk yürü, minnesota dikkat testi ve dorsal fleksiyon ve planter fleksiyon esneklikleri 4 haftalık antrenman öncesi ve sonrası ölçülerek belirlenmiştir. Verilerin normallik dağılımları için Shapiro-Wilks testi uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının araştırma evrelerindeki puanlarının bağımsız olarak karşılaştırılmasında (Mann-Withney U) testine, bağımlı karşılaştırmalarda ise ilişkili iki ölçüme ait puanlar arasındaki farkın anlamlılığını test etmek amacıyla kullanılan (Wilcoxon İşaretli Sıralar) testine başvurulmuştur.Deney grubu uygulama öncesi ve sonrası prokin denge karşılaştırılmasında. Deney Grubu Ön Test-Son Test Sağ Ayak MECAP,Deney Grubu Ön Test-Son Test Çift Ayak MECAP anlamlı fark bulunmuştur. Deney grubu uygulama öncesi ve sonrası minesota dikkat testi ve Kalk Yürü testi karşılaştırılmasında. Minesota ölçümlerinde anlamlı fark bulunmuştur. Deney grubu uygulama öncesi ve sonrası Y denge teste göre karşılaştırılmasında. Y denge ölçümlerinde anlamlı fark bulunmuştur. Deney grubu uygulama öncesi ve sonrası Planter ve Dorsi fleksiyon esneklik karşılaştırılmasında. Esneklik ölçümlerin de anlamlı fark bulunmamıştır. Bu çalışmanın bulgularına bakıldığında özel gereksinim seviyelerine göre çalışmalar daha uzun süre takip edilerek denge, esneklik ve beceri arttırılabilir. Gelişen antrenman bilimi yöntemlerinde en önemli özellik olan çok yönlü gelişim ilkesi ile örtüşen Retro hareket antrenmanlarının engellilerde kullanılmasına daha fazla yer verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of retro movements on balance and flexibility in disabled people was investigated. The research started by obtaining the necessary ethical permissions from the relevant institutions and organizations. The study included 40 students, 25 from the Experimental Group and 15 from the Control Group, in the 5-23 age group, studying at the Sevgi Special Education and Rehabilitation School in Tarsus, Mersin. Students were included in this study on a voluntary basis, with a voluntary consent form in accordance with the Helsinki Criteria and with the permission of their parents. The groups were divided into experimental and control groups using the random sampling technique. Retro movement training program was applied to the experimental group for 4 weeks, 2 days a week, 30 minutes a day. Running backwards, walking backwards and touching the object backwards, selected from the retro movement contents, 15-minute programs were created and implemented. The control group, on the other hand, taught their lessons according to the curriculum. It is seen that the average age of the Experimental Group is =15.04 to 4.55 and their ages are between 8 and 23 years old. Similarly, it is seen that the mean age of the control group is =10.13 to 4.50 and their age is between 5 and 18 years. After the disability levels of the participants were arranged according to their reports, age, height, weight, Y balance, prokine, get up and go, Minnesota attention test and dorsal flexion and planter flexion flexibility were determined by measuring before and after 4-week training. Shapiro-Wilks test was applied for the normality distribution of the data. The (Mann-Withney U) test was used in the independent comparison of the scores of the experimental and control groups in the research phases, and the (Wilcoxon Signed Ranks) test, which is used to test the significance of the difference between the scores of the two related measures in dependent comparisons. In the comparison of prokine balance before and after the application of the experimental group. Experimental Group Pre-Test-Post-Test Right Foot MECAP, Experimental Group Pre-Test-Post-Test Bilateral Foot MECAP significant difference was found. The comparison of the minesota attention test and the Get Up and Go test before and after the application in the experimental group. Significant difference was found in Minnesota measurements. In the comparison of the experimental group before and after the application according to the Y balance test. A significant difference was found in Y balance measurements. Comparison of Planter and Dorsi flexion flexibility before and after application in the experimental group. No significant difference was found in the flexibility measurements. Considering the findings of this study, balance, flexibility and skill can be increased by following the studies for a longer time according to the special needs levels. Retro movement training, which overlaps with the principle of multi-directional development, which is the most important feature in developing training science methods, should be used more in the disabled.