Akut pankreatit hastalarında BISAP skoru ile C reaktif protein, albümin, nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı gibi biyokimyasal değerlerin birlikte kullanımının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of using bisap score and biochemical values such as C reactive protein, albumin, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio in patients with acute pancratitis
- Tez No: 716338
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN MÜTEVELLİ SÖZÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AKUT PANKREATİT HASTALARINDA BISAP SKORU İLE C REAKTİF PROTEİN, ALBÜMİN, NÖTROFİL/LENFOSİT ORANI, PLATELET/LENFOSİT ORANI GİBİ BİYOKİMYASAL DEĞERLERİN BİRLİKTE KULLANIMININ ETKİNLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Giriş ve Amaç: Akut pankreatit, ekzokrin pankreasın asiner hücrelerindeki enzimlerin yol açtığı hasar ve buna sekonder olarak ortaya çıkan inflamasyon ile karakterize bir klinik tablodur. Kendi kendini sınırlayan hafif pankreatik ödemden pankreatik nekroz, organ yetmezliği ve ölüme neden olan sistemik inflamasyona kadar ciddiyeti değişebilir. Bu nedenle başvuru anında erken tanı ve tedavi önemlidir. Pankreatit tanısında kullanılan skorlamalar yıllar boyunca araştırılmıştır. Yaygın kullanımı olan Ranson kriterleri 48 saat sonra tekrar değerlendirme gerektirdiği için başvuru anında prognozu öngörecek skorlamalara ihtiyaç vardır. Çalışmamızda da BISAP skorlamasına, her kurumda kolayca bakılabilecek, ucuz, hızlı ulaşılabilen CRP, albümin, nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı gibi biyokimyasal markerları ekleyerek, etkinliğini ve tanı gücünü artırıp artırılamayacağını inceledik. Gereç ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Genel Cerrahi kliniğinde 2010 yılından itibaren takip edilmiş 186 akut pankreatit tanılı hasta retrospektif olarak hastane sisteminden tarandı. Tarama parametrelerine tam olarak ulaşılabilen 125 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar Atlanta kriterlerine göre 46 hafif, 61 orta, 18 ciddi akut pankreatitli hasta olarak 3 gruba ayrıldı. Hastane sisteminden hastaların toraks ve batın tomografileri değerlendirildi. Hastaların operasyona alınıp alınmadıkları, perkutan drenaj yapılıp yapılmadığı kontrol edildi. Yoğun bakım ve servis yatış süreleri hesaplandı. BISAP skoru parametrelerine göre klinik veriler ile puanlamaları yapıldı. Bulgular: CRP hafif-orta/ciddi pankreatit karşılaştırmasında kesim değeri 110, duyarlılığı %65, spesifitesi %88 olarak bulunmuş; orta ve ciddi pankreatitli hastaları saptamada kuvvetli olarak değerlendirilmiştir. Gruplar hafif/orta – ciddi olarak ayrıldığında ise kesim değeri 204, duyarlılığı %63, spesifitesi %91 olarak kabul edilebilir kuvvette tanı gücü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE EFFICIENCY OF USING BISAP SCORE AND BIOCHEMICAL VALUES SUCH AS C REACTIVE PROTEIN, ALBUMIN, NEUTROPHIL/LYMPHOCYTE RATIO, PLATELET/LYMPHOCYTE RATIO IN PATIENTS WITH ACUTE PANCRATITIS ABSTRACT Introductıon and Objectıves: Acute pancreatitis is a clinical feature characterized by damage caused by enzymes in the acinar cells of the exocrine pancreas and secondary inflammation. It can range in severity from mild self-limiting pancreatic edema to systemic inflammation leading to pancreatic necrosis, organ failure, and death. Therefore, early diagnosis and treatment are important at the time of admission; however, the scoring systems used in the diagnosis of pancreatitis have been investigated over the years. Since the widely used Ranson criteria require re-evaluation after 48 hours, there is a need for scoring to predict prognosis at the time of admission. In our study, we aimed to find whether it can increase BISAP score's effectiveness and diagnostic power by adding biochemical markers such as CRP, albumin, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, which can be easily checked in every institution, and which can be easily accessed in every institution. Materıals and Method: 186 patients with acute pancreatitis, who were followed up in Erciyes University General Surgery clinic since 2010, were retrospectively scanned from the hospital system. 125 patients whose parameters were fully attainable were included in the study. The patients were divided into 3 groups according to the Atlanta criteria as 46 mild, 61 moderate and 18 severe acute pancreatitis patients. Thoracic and abdominal tomographies of the patients from the hospital system were evaluated. It was checked whether the patients were taken into operation and whether percutaneous drainage was performed. length of stay in intensive care and hospitalization were calculated. Scoring was done with clinical data according to BISAP score parameters. Results: In the comparison of mild-moderate/severe pancreatitis, the cut-off value was 110, the sensitivity was 65%, and the specificity was 88%; It has been evaluated as strong in detecting patients with moderate and severe pancreatitis. When the groups were divided as mild/moderate-severe, the cut-off value was 204, the sensitivity was 63%, and the specificity was 91%, with an acceptable diagnostic power.