Flört şiddetine maruz kalmış kadınlarda baş etme yöntemleri ve yaşam doyumu ile ilişkisi
Coping methods in women exposed to dating violence and its relationship with life satisfaction
- Tez No: 716392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, flört şiddetine uğramış üniversitedeki kız öğrencilerin bu şiddetle baş etme yöntemlerini belirlemek ve yaşam doyumu ilişkisini ve bu değişkenlerin bazı sosyo-demografik verilerle ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu çalışma yaşamları boyunca en az bir defa flört şiddetine uğramış ve şu an bu ilişkisi devam etmeyen üniversite öğrencilerinden oluşan 18-30 yaş arası 200 kadının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında kullanılan veri toplama araçları; kişisel bilgi formu, flört şiddetine ilişkin anket soruları, yaşam doyumu ölçeği ( YDÖ) ve başa çıkma stratejileri ölçeği (BÇS- Brief COPE) kullanılmıştır. Veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre flört şiddetine uğramailişki süresine, yaş, fakülte, sınıfdüzeyine göre anlamlı şekilde farklılaştığı, ebeveynlerin eğitim durumu, ikamet durumu, kardeş sayısı, ekonomik durum gibi değişkenlerin ise flört şiddetine maruz kalma ile ilgili olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan kadın öğrencilerin yaş ortalaması 18-20 dir. Partneri tarafından kadın öğrencilerin %78,5'i psikolojik, %12,0'sı fiziksel, %9,5'i cinsel şiddete maruz kalmıştır. Baş etme stratejilerini kullanma öğrenciler arasında anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Öğrencilerin yaşam doyumu düzeyleri ile flört şiddeti arasında anlamlı bir ilişki vardır. Kadın öğrenciler arasında tüm şiddet çeşitleri görülmekle birlikte özellikle psikolojik şiddet oranı yüksektir ve bu durum öğrencilerin yaşam doyumu düzeylerini etkilemektedir. Yaşam doyumu düzeylerinin orta seviyede olduğu görülmektedir. Bu durum, şiddet olaylarının yaşam doyumu düzeyini çok fazla etkilemediğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the coping methods of university female students who have been subjected to dating violence and to examine the relationship between life satisfaction and the relationship of these variables with some socio-demographic data. This study was accomplished with the participation of 200 women between 18-30, consisting of university students who have been exposed to dating violence at least once in their lifetime and who are not currently in this relationship. Useddata collection tools in the research; Personal information form, survey questions about dating violence, life satisfaction scale and coping strategies scale were used. The data were analyzed in the old SPSS program. According to the findings of the study, it was found that exposure to dating violence significantly differentiated according to the duration of the relationship, age, faculty, grade level, and variables such as parents' educational status, residence status, number of siblings, and economic status were not related to exposure to dating violence. The average age of female students participating in the study is 18-20. 78.5% of the female students were subjected to psychological violence, 12.0% physical and 9.5% sexual violence by their partner. The use of coping strategies varies significantly among students. There is a significant relationship between the life satisfaction levels of students and the severity of dating. In line with these findings, although there are all kinds of violence among female students, especially the rate of psychological violence is high and this affects the life satisfaction levels of students. It is seen that their life satisfaction levels are at a medium level. This situation suggests that violent incidents do not affect satisfaction with life very much.