Karbon türevi ve doğal bitki ekstratı katkılı yapıştırma simanlarının antibakteriyel ve bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of antibacterial and some physical properties of luting cements with carbon derivatives and natural plant extracts
  1. Tez No: 716414
  2. Yazar: TOLGA CANBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT SÜHA TÜRKASLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı grafen oksit ve oleuropein ilave edilmesi ile dental yapıştırma simanlarının (polikarboksilat siman, cam iyonomer siman, dual-cure siman, kompozit rezin siman) antibakteriyel özelliklerinin geliştirilmesi ve bu sırada fiziksel özelliklerindeki değişimin incelenmesidir. Malzemeler ve Yöntemler: Grafen oksit, flake yapıdaki grafitten Hummers metodu ile sentezlendi. Oleuropein ve grafen oksit, geleneksel simanların toz kısmına ve polimer içerikli simanların toplam içeriğine belirli oranda (ağırlıkça %1) ilave edildi ve mekanik olarak karıştırılarak deneysel olarak modifiye edilmiş yapıştırma simanları hazırlandı. Her bir kontrol ve deney grubu örneklerinin E. Faecalis'e karşı antibakteriyel etkisi Direkt Kontak Test yöntemi ile belirlendi. Materyaller, mikrotitre kuyucuklarına uygulandıktan hemen sonra test edildi. Hayatta kalan bakterilerin büyümesini belirlemek için 10 kat seri dilüsyonlar yapıldı ve her bir dilüsyondan 10 μl alınarak 1., 6. ve 24. saatlerde BHI agar katı besiyerlerine damlatma tekniği ile ekimler yapıldı. Sayılabilir dilüsyonlardaki bakteri sayısı dilüsyon katsayısı ile çarpılarak mililitredeki“colony forming units”(CFU/ ml) sayısı bulundu. Tüm numunelerin Vickers mikrosertliği, Vickers mikrosertlik test cihazı ile ölçülmüştür. Tüm numunelerin Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile yüzey gözenekliliği değerlendirildi. Grafen oksitin karakterizasyonu X-Işını Kırınım Yöntemi (XRD) ile yapıldı. Sonuçlar: Kontrol grubuna kıyasla deney grubu numunelerine ait besiyerlerinde daha az sayıda bakteri kolonisi tespit edildi. Oleuropein ilavesi ile polikarboksilat siman ve polimer içerikli simanların sertlik değerlerinde azalma görülürken, cam iyonomer simanda anlamlı bir fark bulunamadı. Grafen oksit ilavesi ile cam iyonomer siman ve kompozit rezin simanın sertlik değerlerinde artış görülürken, polikarboksilat siman ve dual cure simanda anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to improve the antibacterial properties and investigate the changes in some physical properties of dental luting cements (polycarboxylate cement, glass ionomer cement, dual-cure cement, composite resin cement) by adding graphene oxide and oleuropein. Materials and Methods: Graphene oxide was synthesized from flake graphite by Hummers method. Oleuropein and graphene oxide were added to the powder part of conventional cements and to the total content of polymer-containing cements at a certain rate (1% by weight) and modified luting cements were prepared by mechanical mixing. The antibacterial effect of each control and experimental group samples against E. faecalis was determined by the Direct Contact Test method. Materials were tested immediately after application to microtiter wells. To determine the growth of surviving bacteria, 10-fold serial dilutions were made and 10 μl of each dilution was taken and cultivated on BHI agar solid media at 1, 6 and 24 hours by drip technique. The number of bacteria in countable dilutions was multiplied by the dilution coefficient to find the number of colony forming units (CFU/ml) per milliliter. The Vickers microhardness of all samples was measured with Vickers microhardness tester. Surface porosity of all samples was evaluated by Scanning Electron Microscopy (SEM). Graphene oxide was characterized by X-Ray Diffraction Method (XRD). Results: Fewer bacterial colonies were detected in the media of the experimental group compared to the control group. While the Vickers microhardness values of polycarboxylate cement and polymer-containing cements decreased with the addition of oleuropein, no meaningful difference was found in glass ionomer cement. While the Vickers microhardness values of glass ionomer cement and composite resin cement increased in with the addition of graphene oxide, no meaningful difference was found in polycarboxylate cement and dual cure cement.