El-Esmaü'l-Hüsnâ'nın din eğitimindeki yeri ve önemi
The place and importance of el-Esmâü'l-Hüsnâ in religious education
  1. Tez No: 716456
  2. Yazar: İBRAHİM METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Genel anlamda eğitim, bireyin doğumu ile ölümü arasındaki süreci kapsarken, birey için sağlam bir kişilik oluşmasını amaçlamaktadır. Genel eğitimin bir bölümü olan din eğitimi; bireye dini ve ahlaki bilgiler vererek doğru inanç ve güzel ahlâkın oluşmasını hedeflemektedir. Bir din eğitimi çalışması olan bu çalışma, el-Esmâü'l-Hüsnâ bağlamından bireye dini özellikler kazandırma amacı taşımaktadır. Geçmişten günümüze İslam literatüründe yer alan ve Allah'ın güzel isimleri anlamına gelen el-Esmaü'l-Hüsnâ ile ilgili İslami Bilimlerde pek çok çalışma bulunurken din eğitimi ile ilgili kayda değer bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmaya göre el-Esmâü'l Hüsnâ'dan hareketle Allah'ı tanımak, bilmek ve bildiklerini hayata aktarmak bireye birçok kazanım sağlamaktadır. Bunlar ise bireyin yaratıcısını tanıması, inanç, ibadet ve ahlak açısında belli bir yapıya ulaşması ve bedeni terbiye etmesi gibi kazanımlardır. Çalışmada, konu ile ilgili eserler analiz edilmiş, bilimsel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bilgiler, bir plan dâhilinde amaca uygun ortaya konulmuştur. Tez; giriş, üç ana başlık ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında kavramsal çerçeve, tezin kapsamı, amacı ve konu ile ilgili çalışmalara yer verilmektedir. Birinci ana başlıkta, konunun İslam literatüründeki yerine değinilmektedir. İkinci ana başlıkta, konuyla ilgili eserler taranarak ayet ve hadisler ışığında el-Esmâü'l-Hüsnâ'nın inanç, ibadet ve ahlaki boyutları ele alınmakta ve din eğitimiyle ilişkisi üzerinde durulmaktadır. Sonuç kısmında ise yapılan çalışmada okuyucuya verilen mesaj ve alana yapılan katkı bakımından ulaşılan sonuçlara değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
In general, while education covers the process between the birth and death of the individual, it aims to consist a solid personality for the individual. Religious education, which is a part of general education; it aims at the formation of true belief and good morals by giving religious and moral information to the individual. This study, which is a religious education study, aims to bring religious characteristics to the individual from the context of Esmâü'l-Hüsnâ. While there are many studies in Islamic Sciences about el-Esmaü'l-Hüsnâ, which means the beautiful names of God, which has been in the Islamic literature from past to present, there has found no significant study on religious education. According to the study, recognizing and knowing to God and transferring what they know to life, based on el-Esmâü'l Hüsnâ, provides many gains to the individual. These are gains such as getting to know the creator of the individual, reaching a certain structure in terms of belief, worship and morality and training the body. In the study, works related to the subject were analyzed and scientific research methods were used. The information obtained has been put forth in accordance with the purpose within a plan. Thesis; consists of introduction, three main headings and conclusion. In the introduction part, the conceptual framework, extent of the thesis, aim and studies related to the subject are given place. In the first main title, the place of the subject in Islamic literature is mentioned. In the second main title, the works related to the subject are scanned and the faith, worship and moral dimensions of el-Esmâü'l-Hüsnâ are handled in the light of verses and hadiths and its relationship with religious education is emphasized. In the conclusion part, the results reached in terms of the message given to the reader and the contribution to the field are mentioned.