Araç içi enerji hattı haberleşme sistemlerinde OFDM tabanlı gürültü bastırma yöntemleri
OFDM based noise mitigation methods in vehicle power line communication systems
  1. Tez No: 716457
  2. Yazar: HABİB TAHA KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gelişen araç teknolojisi ile artan donanım ve sensör sayısı araçlarda ağırlık problemine neden olmaktadır. Enerji Hattı Haberleşmesi (Power Line Communication, PLC) sistemlerinin araç içi doğru akım hatlarında kullanılması haberleşme kablolarından kaynaklı ağırlık ve maliyet problemlerini ortadan kaldırırken kablolu bir çözüm olarak harici frekans tahsisine ihtiyaç duymamaktadır. İletim hatlarında kullanımın dışında PLC sistemleri araç içi haberleşme yöntemlerine bir alternatif olarak gösterilmektedir. Bu çalışmada araç içi PLC sistemlerinin performansını önemli ölçüde düşüren dürtüsel gürültünün Dikgen Frekans Bölmeli Çoğullama (Ortogonal Frequency Division Multiplexing, OFDM) tabanlı yöntemler ile azaltılması sağlanmıştır. Dürtüsel gürültünün azaltılması için literatürdeki sıfırlama-kırpma yöntemleriyle birlikte boş alt taşıyıcı yardımlı ve yardımsız yöntemler simüle edilmiştir. Çalışmada gürültülü işaretin sıfırlanması, kırpılması veya her ikisinin kullanılması ile gürültüyü azaltmayı sağlayan yöntemlerle birlikte boş veya dolu alt taşıyıcılar üzerinden elde edilen gürültü ifadesinin alınan işaretten çıkarılması ile yapılan gürültü bastırma yöntemleri karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of vehicle technology, the increasing number of equipment and sensors causes weight problems in vehicles. The use of Power Line Communication (PLC) systems in In-Vehicle direct current lines eliminates the weight and cost problems caused by communication cables and does not require external frequency allocation as a wired method. Besides transmission lines, PLC systems are shown as an alternative to In-Vehicle communication methods. In this study, the impulsive noise, which significantly reduces the performance of In-Vehicle PLC systems, is mitigate by Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) based methods. To mitigate impulsive noise, methods using null subcarrier and data subcarrier are simulated together with blanking-clipping methods in the literature. In the study, noise mitigation methods by subtracting the noise signal obtained by using null and data subcarriers from the received signal are compared with the methods that mitigate noise using blanking-clipping or both.