Yatırım projelerinin mali yönden değerlendirilmesi ve bir yatırım projesi uygulaması
Financial evaluation of investment projects and one study investment project
  1. Tez No: 71646
  2. Yazar: İLHAM MUSAYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİM AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ııÖZET Ülkelerin gelişmeleri, önemli ölçüde yatırım yapmalarını gerektirmektedir. Yatırımların başarıyla sonuçlanabilmesi ise yatırım öncesi proje düzenleme ve değerlendirmeye bağlıdır. Bu araştırmada projelerin mali yönden değerlendirilmesi kapsamında; mali analize, mali değerlendirme yöntemlerine, risk ve duyarlılık değerlendirme yöntemlerine ve finansman durumunun değerlendirilmesi konularına yer verilmiştir. Mali analiz, mali tabloların çeşitli yöntemler aracılığıyla incelenerek değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Mali analiz yöntemleri; karşılaştırmalı tablolar analizi, dikey, yatay yüzde analizi ve oran analizlerinden oluşmaktadır. Mali tablolarda yer alan bilgiler, bu analiz yöntemleriyle incelenerek; varlık ve kaynak dağılımı ile bunların karlı ve verimli kullanılıp kullanılmadığı, borç ödeme gücü ve ana faaliyet dalındaki karlılığı gibi konularda işletmenin geçmişine, içinde bulunduğu döneme ve geleceğine ilişkin bilgiler sağlanmaktadır. Mali yönden değerlendirme yöntemleri projelerin karlılık ve verimlilikleri açısından değerlendirilerek önceliklerine göre sıralanmasında veya bir tek projenin karlılık ve verimliliğinin yeterli olup olmadığının değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Diğer taraftan, yatırım projelerini değerlendirirken gelecekte meydana gelebilecek risk ve belirsizlikleri de dikkate almak gerekmektedir. Mali yönden üzerinde durulması gereken diğer bir konu ise, projelerin finansman durumunun değerlendirilmesidir. Projelerin finansman durumunun değerlendirilmesinde, yatırımın öz ve yabancı kaynaklarla dengeli bir biçimde finanse edilip edilmediği konusu incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
üi ABSTRACT It is necessary to make enough investments for development of countries. Success of these investments depends upon project preparation and evaluation made before investment. Based on financial evaluation of projects, financial analysis, financial evaluation methods, risk and sensitivity and evaluation of financial situation subjects are the analyses conducted in this research. Financial analysis is an examination and evaluation of financial statements by using various methods. Financial analysis methods are comparable statements analysis, vertical, horizontal percentage analysis and ratio analysis. Information that is given in financial statements is analysed by using these analysis methods. With respect to past and present situation and future projections, the analyses provide information about the assignment of assets and resources to see whether they have been used as productive and profitable; about the firm's ability to pay off its debt; and lastly about the firm's main operation field. Financial evaluation methods are used to evaluate profitability and productivity in ranking projects or to determine whether profitability and productivity of a project is enough to accept. On the other hand, risks and uncertainities should be considered when investment projects are being evaluated. Evaluating financial cases of projects is another important subject that should be emphasised. In evaluating financial cases of projects, it is examined that whether an investment is financed by equity and debt oa balance.